V článku Na toto všetko sa pýtajte pri kúpe autosedačky sme si povedali všetko dôležité predtým, ako idete svojmu dieťaťu kúpiť autosedačku. Lenže aj v prípade, že si vyberiete vhodnú, sa môže stať, že ju nebudete správne používať. Vyvarujte sa týchto chýb.

1. Nejazdite s bábätkom v smere jazdy
Jedna z najdôležitejších vecí, na ktorú by ste mali dbať pri vození vášho dieťaťa v autosedačke je, aby bolo čo najdlhšie v protismere. Nielen do 15 mesiacov, ako je predpísané. Je to 5-násobne bezpečnejšie, záťaž detskej chrbtice pri čelnom náraze v pozícii proti smeru jazdy je približne tretinová oproti pozícii po smere jazdy. Telíčko je ešte slabé a postupne sa vyvíja, preto tlak veľmi slabo znáša. „Zároveň autosedačky, ktoré sa upevňujú v protismere, sa dajú oveľa viac polohovať, čo je pre dieťa pohodlnejšie, ale aj bezpečnejšie,“ vysvetľuje Danica Privarová z obchodu Candies, ktorý sa dlhodobo venuje predaju autosedačiek a kočíkov a poradenstvu zákazníkom

2. Nezabúdajte na hlavové opierky
Keď si budete vyberať autosedačku, dajte si poradiť a vyberte takú, ktorá má opierky na dobré fixovanie hlavy. Jednak zmenšujú priestor v autosedačke a dieťa v nej tak „nelieta“, ale najmä pri náraze chráni hlavu a krk. Kedysi autosedačky hlavové opierky nemali, dnes sa bezpečnosť aj v tomto posúva ďalej.

3. Veľké dieťa v malej autosedačke
Práve v tomto roku vstúpilo do platnosti nové európske nariadenie o bezpečností detí v autách, i-Size, ktoré určuje delenie autosedačiek podľa výšky dieťaťa. Ak si aj kúpite autosedačku vhodných parametrov, časom sa môže stať, že z nej vyrastie alebo ju budete chcieť použiť pre súrodenca, no už to nemusí byť správna voľba.

Najideálnejšie je dodržiavať toto delenie:

  • od 40 do 75 cm = v  starom nariadení približne 0-13 kg, do cca 1 roka, v protismere jazdy
  • od 60 do 105 cm = v starom nariadení približne 9-18 kg, do 4 rokov, v protismere jazdy
  • od 105 cm do 150 cm = v starom nariadení približne 15- 36 kilogramov, do 12 rokov, v smere jazdy

 
Dá sa totiž kúpiť aj autosedačka (v starom nariadení) pre pribižne 9-36 kíl. Na jednej strane ušetríte, pretože rátate s tým, že vášmu dieťaťu vydrží na oveľa viac rokov. „Zákazníci si však často neuvedomujú, že je veľký rozdiel v takejto autosedačke viesť ročné (9 kg) a 12-ročné dieťa (36 kíl). Ich výška, a teda umiestnenie hlavy v autosedačke, aj váha či vývin tela sa veľmi líši,“ dodáva Privarová. Bezpečnosť nikdy nebude 100%-ná, preto sa neoplatí kupovať autosedačky mimo schválených kategórií alebo jednotlivé kategórie preskakovať.


4. Nesprávne ich zapínate
Autosedačka má dnes už viacero možností, ako ju uchopiť – či už je to na kotvu, pás a ISOFIX alebo iba na bezpečnostný pás alebo na pás a ISOFIX, treba však vždy rešpektovať všetky pokyny, inak stráca autosedačka zmysel a neplní svoju funkciu. „Ďalším problémom môže byť aj používanie ISOFIX sedačiek do áut, ktoré ISOFIX nemajú,“ dopĺňa Privarová. ISOFIX, teda systém ukotvenia autosedačky v aute na pevno, sa používa od roku 2002, takže staršie autá ho nemajú. Môžete mať teda akokoľvek kvalitnú sedačku, ak ju dobre nezapnete, neochráni vaše dieťa.

Takto odstávajú pásy, keď dieťa vyzlečiete z overalu (obr. 1) a takto sa dieťa ľahko z pásov vyšmykne (obr. 2)

5. Nevozte dieťa v bunde
V zime mamičky často bojujú s tým, ako prevážať dieťa v autosedačke bez toho, aby mu nebolo zima. Celý proces s obliekaním si chcú uľahčiť tým, že dieťa zapínajú do autosedačky v bunde. „Najčastejšou chybou, ktoré robia, je to, že dieťa je v autosedačke naobliekané. Neuvedomujú si, že aj malá odchýlka stačí, aby sa bezpečnosť znížila. Dieťa, ktoré je zapásané v autosedačke v bunde, sa už pri stačí 30-40 km/h rýchlosti môže vyšmyknúť a letieť z nej von,“ vysvetľuje Privarová. Ochranné pásy budú totiž po bunde kĺzať. V tomto prípade máte viacero možností:

  • môžete použiť pásy s protišmykovou úpravou 
  • protišmykovú úpravu má skoro každá autosedačka, no bunda sa pod vplyvom nárazu sploští a stenší a pásy sú tým pádom navoľno. Viac sa dočítate aj v blogu Ely Grebečiovej.
  • pokiaľ je ešte dieťa vo vajíčku, použite fusak - ideálne taký, ktorý zapášete priamo vo vajíčku, ale pozor –môžu sa používať len testované fusaky, ostatné su nebezpečné
  • pred jazdou v aute mierne predkúrte a dajte do sedačky dieťa v ľahkom svetríku. Keby vám zaspalo a chceli by ste, aby malo ešte troška teplejšie, prehoďte cez neho deku.


6. Nezabudnite na zaťahovateľnú striešku vo vajíčku
Vajíčko má okrem iného aj tú možnosť, že dieťa viete celé zakryť a schovať pod striešku. Možno vám to prísť zbytočné, ale predstavte si nehodu, pri ktorej vyletí sklo do priestoru auta, a teda dopadne aj na vaše dieťa. Takto chráni aspoń tvár pred dotykom so sklom (alebo inými predmetmi).

7. Plačúce dieťa si neberte za volant
Každý rodič už zažil to, že dieťa v autosedačke alebo vajíčku plakalo a nebolo možné ho utíšiť. Dieťa si na cestovanie musí najprv zvyknúť, je teda dobré, dať mu do autosedačky nejaké hračky, prípadne sa vybrať na cestu, keď má dieťa spať. „Veľa rodičov však robí tú chybu, že dieťa zo sedačky pri plakaní okamžite vyberá. Niektorí dokonca riskujú tým, že jazdia s dieťatom v lone,“ vysvetľuje Privarová. Všetko je o zvyku, ak je to možné a situácia to inak neumožňuje, dlhšie cesty s malým dieťaťom radšej vynechajte.


8. Nepoužívajte autosedačku príliš dlho
Maximálna hranica na používanie autosedačky by mala byť 5-6 rokov, to znamená, že dieťa v ideálnom prípade vystrieda za život 3 autosedačky. Nie je to však len o tom, že dieťa zo sedačky vyrastie, no materiály rokmi používané podliehajú teplu, tlaku, chladu a zároveň sa znižuje pružnosť a ochranná funkcia jednotlivých výplňových materiálov. Poznatky z predajov však ukazujú, že Slováci tento faktor často podceňujú, sedačku používajú oveľa dlhšie alebo si jednu vystriedajú aj traja súrodenci alebo kúpia z bazáru používanú niekoľko rokov.

9. Nepreceňujte materiál autosedačky
Kvalitné autosedačky sú vyrobené z kvalitného plastu, ktorý unesie záťaž, vnútri sú polystyrénové dosky, ktoré zmäkčujú priestor zvnútra a podobne. „V lete pri vysokých teplotách môže byť v aute aj 70 stupňov a sedačka je v tom teple, naopak v zime je tam zase v teplotách aj mínus 20 stupňov - ten rozdiel je veľmi vysoký a má to vplyv na opotrebovanie materiálov,“ dodáva Privarová.

Podľa jej skúseností sa tiež často stáva, že zákazník príde s tým, že by chcel len vymeniť jednotlivé časti autosedačky, no nielenže to nie je výhodné cenovo, ale nie je bezpečné opraviť len jednotlivé časti opotrebovanej autosedačky. Vždy je bezpečnejšia nová.

10. Nepoužívajte sedačku z druhej ruky
Ak chcete aj kúpiť autosedačku z druhej, radšej voľte nejakú od rodiny alebo známych, ktorí vám pravdivo povedia vek sedačky alebo jej stav. „Keď kupujete od neznámeho človeka, neviete, čo sa s ňou dialo, či bola havarovaná, ako sa s ňou jazdilo a a aký jej skutočný vek, keďže ľudia zvyknú odlepovať štítok roku výroby,“ hovorí zo skúseností Privarová.


Nabudúce: Vychytávky, ktorými si môžete zvýšiť komfort a bezpečnosť autosedačiek