Zvyknete so svojim psom cestovať v aute do práce? Alebo si vychutnávate víkendové výlety, kedy naložíte do auta nielen celú rodinu, ale aj domáceho miláčika? Otázka však znie: ako s ním cestujete? Zákon nehovorí o presnom uložení psa (alebo iného zvieraťa) vo vozidle, ale viac ako pokuta by nám mala byť prednejšia naša bezpečnosť. A v tomto prípade pravidlá bezpečnej jazdy hovoria jasne.

„Pri prevoze akéhokoľvek zvieraťa platí, že by nemalo byť voľne pobehujúce alebo pohybujúce sa po vozidle,“ potvrdzuje Milan Troška, riaditeľ oddelenia BECEP (Bezpečnosť cestnej premávky) Ministerstva dopravy a výstavby. Existujú aj bezpečnostné pásy pre väčších psov, ktorými sa dajú pripútať, existujú prenosné klietky a ďalšie možnosti, základom však je, že pes alebo iné zviera by malo byť pripútané. „Dá sa na to pozrieť aj jednoducho matematicky - každá vec, ktorá v aute nie je upevnená, pri náraze v rýchlosti 50 km/h zväčší svoju váhu, ktorou sa pohybuje do smerov, 30-násobne. Takže ak vám aj malý, napríklad 5 kilogramový, pes, touto silou vrazí do pľúc alebo do tváre, môže vám veľmi nepríjemne ublížiť,“ dopĺňa Troška. A samozrejme zraní sa aj samotný pes.

Ľudia vozia svojich psov veľmi často pri nohách spolujazdca alebo len voľne v tomto priestore. „Určite bezpečnejšia je však zadná časť auta, ako predné sedadlá. A keď máme psa vzadu, tak určite na podlahe. Pretože, keď je zviera na zadných sedadlách, tak pri náraze môže celá jeho váha nabúrať do vašej chrbtice a poškodiť ju,“ vysvetľuje Troška s tým, že najbezpečnejšie miesta na prevoz psa sú miesta na zemi za šoférom alebo za spolujazdcom.

Aké teda máme možnosti?

Mimo priestoru kabíny auta: mreža v kufri
Výhoda psa, ktorý je v kufri alebo oddelený od vnútornej časti auta mrežou (alebo sieťkou), je najmä v tom, že vám neznečistí auto, poťahy či vaše oblečenie, nerozptyľuje vás a nepohybuje sa po vozidle. Aj v takomto prípade si však dajte do kufra deku alebo inú ochranu pred znečistením. No a tiež treba myslieť na to, že pri náraze do auta (záleží od typu auta) zo zadnej strany, to bude práve pes, ktorý bude zranený ako prvý. 

Vnútri v aute: väčší psi
Pri väčších psoch máme dve možnosti - bezpečnostný pás/postroj a tzv. autodeku. V prvom prípade psa upevníte postrojom, ktorý je možné pripojiť do spony bezpečnostného pásu. Dôležité však je kúpiť správnu veľkosť postroja, aby nebol pes veľmi obmedzovaný a naučiť ho pohybu v postroji.

Autodeka alebo špeciálna plachta pre psov do auta je dobrým riešením nielen pre psa, ale aj čistotu (chráni sedačky aj podlahu auta). No zároveň prekryje celý priestor zadných sedadiel, je teda možnú ju využiť, keď cestujete v aute dvaja. Špeciálnymi pútkami pripnete jednu časť o operadlo zadných sedadiel a natiahnete až po predné sedadlá.

Keď už nič iné, pomôže vám aj obyčajná deka, ale psy ju zvyknú neustále posúvať aj vyťahovať.

Vnútri v aute: menší psi
Pri malých psíkoch môžete použiť tzv. psie autosedačky, teda kombináciu malej uzatvorenej väčšinou textilnej „búdky“ a bezpečnostného postroja, ktorými je pes upevnený o zadné sedadlá. Pre malých psov, ktorí zvyknú byť veľmi pohybliví, je to bezpečné a zároveň vhodne limitujúce. A neznečisťuje sa ani auto.

A ak máte naučeného psa na malú prenosnú (plastovú alebo inú) klietku už z domácnosti, je vhodná aj do auta. Zabránite tým zároveň aj tomu, že pes prinesie nečistoty z cesty pred nastúpením na sedačky. Pri nehode však hrozí to, že sa nebude vedieť sám z nej vyslobodiť.

Aké možnosti využívate vy?