Patríte aj vy k tým majiteľom psov, ktorí so svojimi miláčikmi radi cestujú a berú ich so sebou na cesty skoro stále? V tom prípade sa nevyhnete cestovaniu v aute a s tým spojenými náležitosťami - viete, ako by ste s nimi mali cestovať správne a bezpečne? A ako to majú mladé influencerky, ktoré trávia čas so svojimi mopslíkmi? Spýtali sme sa Youtuberky Lucky “LucyPug” Hruškovej a blogerky Mirky “The Blond Zebras” Germanovej na ich skúsenosti.

Lili a Jimmy
Keďže obe dopredu vedeli, že cestovaniu v aute sa nevyhnú, resp. že budú chcieť so svojim psom cestovať v aute veľmi často, cvičili to hneď, ako si psíka osvojili. “Naša Lili bola odmalička v aute, takže si rýchlo zvykla. Je so mnou na cestách takmer každý deň, beriem ju so sebou veľmi často. Či sa ideme vyvenčiť napríklad do lesa, na víkend k babke či dokonca na výlet do Prahy, nemá problém s ničím,” hovorí LucyPug, ktorá založili svojej fenke aj instagramový účet a @liliminipug dnes sleduje viac ako 200-tisíc ľudí. Podobne je na tom aj jej psí kamarát, Jimmy, blogerky Mirky Germanovej. “Veľmi rád cestuje. Do auta sa hrnie ako prvý a ako prvý z neho aj vyskakuje. Závisí od toho, kam cestujeme, ale berieme ho všade, kde sa dá. Keď ideme na východ za rodičmi, tak ho berieme vždy a tieto niekoľkohodinové trasy zvláda bez problémov s nami v aute. Keď ideme na dovolenku alebo napríklad na predĺžený víkend do hotela, kde psíky nesmú, nechávame ho na “prázdninách” u známych,” potvrdzuje Mirka. A rovnako aj jej psí miláčik má svoj instagramový účet, @jimmy_pug_adventures sa môže pochváliť viac ako päť tisíc followermi.Bezpečnosť na prvom mieste

A obe si dobre naštudovali, ako bezpečne psa prevážať a aké sú možnosti. “Lili mala vždy panický strach z klietok, tak sme ju tam ani nedávali. Kúpila som pás pre psa, ktorý sa pripne na obojok a nehrozí tak, že by aj pri prudkom zabrzdení preletela autom. A keďže veľmi pĺzne, aby som som si nezašpinila auto, dávam na zadné sedadlá plachtu na to určenú, dá sa kúpiť kdekoľvek,” hovorí Lucka. Presne tak isto cestuje s Jimmym aj Mirka. “Vždy v aute mám plachtu a pripnem ho bezpečnostným pásom. Klietka ani boxy neboli nikdy treba, keďže bol v aute vždy pokojný. Akonáhle si sadne do aute, nájde si svoje miesto a niekedy prespí aj celú cestu.” Obe so smiechom dodávajú, že kvôli tomu sa však stávajú aj vtipné situácie. “Ak nás cestuje v aute viac a Lili nemá svoje klasické pohodlie, dá najavo, že jej ho zobrali, ale potom si ju pripútanú niekto posadí na kolená a je dobre. Aj keď sa vezieme spolu v aute niekoho druhého, pás nosím vždy pri sebe, aby som ju pripla,” hovorí Lucka.

Obe sa zhodujú na tom, že sa snažia so psíkom nejazdiť pri nohách predného sedadla. “Lili tam väčšinou nie je ok, počuje zvuk motora a k tomu všetky otrasy, vzadu jej to viac vyhovuje,” hovorí Lucka a Mirka ju dopĺňa: “Podľa mojej skúsenosti, keď sme mali Jimmyho na rukách, zvykol sa mrviť a vymýšľať, keď však leží sám vzadu, má svoje pokoj a je ticho. Základ je učiť psíkov na auto odmalička a vyskúšať aké možnosti prevozu mu najviac vyhovujú. A bezpečnosť je na prvom mieste, treba na to myslieť,” uzatvára blogerka.
Aké sú možnosti prevozu psíka v aute:

Mimo priestoru kabíny auta: mreža v kufri 
Výhoda psa, ktorý je v kufri alebo oddelený od vnútornej časti auta mrežou (alebo sieťkou), je najmä v tom, že vám neznečistí auto, poťahy či vaše oblečenie, nerozptyľuje vás a nepohybuje sa po vozidle. Aj v takomto prípade si však dajte do kufra deku alebo inú ochranu pred znečistením. No a tiež treba myslieť na to, že pri náraze do auta (záleží od typu auta) zo zadnej strany, to bude práve pes, ktorý bude zranený ako prvý.

Vnútri v aute: väčší psi 
Pri väčších psoch máme dve možnosti - bezpečnostný pás/postroj a tzv. autodeku. V prvom prípade psa upevníte postrojom, ktorý je možné pripojiť do spony bezpečnostného pásu. Dôležité však je kúpiť správnu veľkosť postroja, aby nebol pes veľmi obmedzovaný a naučiť ho pohybu v postroji. 
Autodeka alebo špeciálna plachta pre psov do auta je dobrým riešením nielen pre psa, ale aj čistotu (chráni sedačky aj podlahu auta). No zároveň prekryje celý priestor zadných sedadiel, je teda možnú ju využiť, keď cestujete v aute dvaja. Špeciálnymi pútkami pripnete jednu časť o operadlo zadných sedadiel a natiahnete až po predné sedadlá.
Keď už nič iné, pomôže vám aj obyčajná deka, ale psy ju zvyknú neustále posúvať aj vyťahovať.

Vnútri v aute: menší psi 
Pri malých psíkoch môžete použiť tzv. psie autosedačky, teda kombináciu malej uzatvorenej väčšinou textilnej „búdky“ a bezpečnostného postroja, ktorými je pes upevnený o zadné sedadlá. Pre malých psov, ktorí zvyknú byť veľmi pohybliví, je to bezpečné a zároveň vhodne limitujúce. A neznečisťuje sa ani auto. 
A ak máte naučeného psa na malú prenosnú (plastovú alebo inú) klietku už z domácnosti, je vhodná aj do auta. Zabránite tým zároveň aj tomu, že pes prinesie nečistoty z cesty pred nastúpením na sedačky. Pri nehode však hrozí to, že sa nebude vedieť sám z nej vyslobodiť.

Viac v článku Ako cestujete so psom v aute? Možno robíte tieto chyby.