Ako jazdiť úsporne v bežnej premávke? Otázka, na ktorú ste už aj vy sami isto hľadali odpoveď. V zásade sú rozhodujúce tri veci - kvalita údržby vášho auta, jeho stav a následne váš štýl jazdy. Ak ku všetkému pristupujete starostlivo a s individuálnym ohľadom na vaše auto, nebudete vyhadzovať za palivo peniaze navyše.

Kvalita údržby
Sem spadá celý rad starostlivosti o vaše auto. V prvom rade je dôležité aj to, čo tankujete, vhodné a kvalitné palivo napomáha maximálnemu, ale aj efektívnemu využitiu výkonu z vášho motora. Významný vplyv na vašu spotrebu má aj nahustenie pneumatík, ktoré by ste mali pravidelne kontrolovať. Je ale rozdiel, či ste v aute sám alebo vás je tam päť, či veziete batožinu alebo nie a či idete krátke alebo veľmi dlhé vzdialenosti. A samozrejme, netreba podceňovať servis, použitie vhodných súčiastok a postupov, preto určite vyhľadávajte autorizované servisy.

Stav auta
Veľmi záleží, či máte staré auto alebo najnovší model, o tom niet pochýb.

Štýl jazdy
“Vašej spotrebe nepomáha veľmi agresívna jazda (neustále zrýchľovanie a následné prudké brzdenie), jazda vo vysokých otáčkach motora, ktorá je neúsporná a automaticky sa prenáša do spotreby vozidla či neriadenie sa odporúčanými zmenami prevodových stupňov,” hovorí odborník automobilky Ford. Okrem toho na spotrebu vplýva aj váš náklad v batožinovom priestore, ktorý môže predstavovať zvýšenú spotrebu aj o 0,2l na 100 kilometrov. Zbytočne nevozte ani nosiče či držiaky na streche. Keď stojíte, nemajte zbytočne zapnutý motor a v lete pozor na klimatizáciu. Je samozrejme rozdiel medzi manuálnou a automatickou, ale aj tak majte na pamäti, že rozdiel medzi vonkajšou teplotou a interiérom vozidla by nemal byť vyšší ako 5°C . 


Samoregulačné systémy a eco motory
Okrem týchto rád dnes už spotrebu vie sledovať a regulovať aj samotné auto. V modeloch Ford prítomný inovatívny systém Eco Mode analyzuje rýchlosť, radenie, predvídavosť aj pomer krátkych a dlhých jázd, inteligentný softvér následne odporučí, ako znížiť spotrebu. Inovatívny systém Ford EcoMode neustále vyhodnocuje vplyv vášho spôsobu riadenia na spotrebu. Vie vám pomôcť ušetriť až 5 percent. A samozrejme, na dlhšie trasy bude spotreba viditeľne nižšia.