Máte už svoj vianočný stromček? Keď nie, tak patríte k tým ľuďom, ktorých teraz veľmi často vidieť so stromčekom na streche auta. Či už sa poň vyberiete dobrodružne do lesa alebo na jedno z miest, kde sa aktuálne predávajú, mali by ste myslieť na bezpečnosť jeho prevozu.

Pred časom totiž nemecký nezávislý automobilový klub ADAC testoval, čo sa so stromčekom, umiestneným na streche, deje pri náraze. Ak stromček nemáte na aute dostatočne dobre upevnený, môžete tak ohroziť nielen seba a ľudí vo vašom aute, ale aj ostatných účastníkov premávky. Pri nehode v reálnej doprave sa tak stromček môže stať reálnou hrozbou. Okrem toho vás za nesprávne zaistenie neminie pokuta 50 eur.
Riešením nie je ani situácia, keď časť stromčeka je vnútri auta a časť trčí von. Ak je nevyhnutné prepravovať strom vo vnútri vozidla, podľa poisťovne Allianz sa treba uistiť, či je v aute dostatok miesta. Zväčšiť priestor kufra je možné napríklad sklopením zadných sedadiel. Alternatívou je tiež nechať strom vyčnievať z kufrových dverí vozidla. Ak však náklad z vozidla vyčnieva vpredu alebo vzadu o viac ako 40 cm, prečnievajúci koniec nákladu musí mať reflexné označenie s červenými a bielymi pruhmi širokými 7 až 10 cm v tvare pravouholníka s dĺžkou jednej strany najmenej 40 cm. Náklad musí byť na vozidle umiestnený tak, aby nezakrýval svetlá vozidla, odrazové sklá, tabuľku s evidenčným číslom a vyznačenie najvyššej povolenej rýchlosti.

Na správny prevoz máte teda dve možnosti. Upevniť stromček na strechu upínacími popruhmi  - jedným okolo kmeňa a druhým okolo stromčeka asi v polovici, aby sa nemohol zošmyknúť zboku – vrchom stromčeka smerom dozadu, ale tak, aby neobmedzoval výhľad vodiča.

Oveľa bezpečnejšie je však použiť strešný box. „Strešný nosič batožiny je jediný rozumný spôsob, ako bezpečne prepravovať veľký vianočný stromček,"odporúča aj poisťovňa Allianz. V prípade nárazu sa zo stromu stáva nebezpečný projektil. Preto je potrebné zabezpečiť ho tak, aby sa nepohyboval. Ako ukázali crash testy, stromček by mal byť zaistený elastickými lankami až po upevnení v strešnom nosiči. Popruhy musia byť fixované o hornú časť stromu, aby vodič zabránil skĺznutiu nákladu. 

Všetko o správnom výbere strešnému nájdete TU.