Síce stojíme na začiatku jari, no počasie býva posledné roky nevyspytateľné. Chvíľku teploty klesajú a nás len zamrazí pri pohľade na teplomer, no za pár dní sa teploty môžu vyšplhať tak vysoko, že máme pocit, že cítime závan leta. Čoraz častejšie bojujeme s tropickými horúčavami a stáva sa, že na nás zaútočia omnoho skôr, ako sme boli v minulosti zvyknutí. Pripravte sa teda na vysoké teploty a 

 

Letná horúčava a rozpálený interiér auta je veľmi zlá kombinácia, no dôverne známa všetkým vodičom. Pokiaľ nie ste majiteľom garáže a nemáte možnosť schovať vášho tátoša pred útokom slnečných lúčov, máme pre vás niekoľko rád, ako sa chrániť pred teplom vo vašom aute.

  • Ak je to možné, snažte sa vždy parkovať v tieni. Horúčava sa do auta síce dostane, no nie je taká pekelná, ako keď máte auto odstavené na priamom slnku.
  • Zaobstarajte si slnečnú clonu, ktorá bude odrážať slnečné lúče z palubnej dosky. Ak slnečnú clonu nemáte, ako prvá pomoc postačí aj kus bledej látky, prípadne uterák, ktorým prekryjete prístrojovú dosku, na ktorú tak nebude dopadať priame slnko.
  • Slnečnú clonu si rozhodne zaobstarajte, aj keď máte v aute kvalitnú klimatizáciu. Clona od seba odráža slnečné žiarenie a vaše auto tak, nie je také rozhorúčené. Bez clony je interiér vášho auta extrémne rozpálený a klimatizácia schladí auto omnoho pomalšie.
  • Pred vstupom do rozhorúčeného auta, priestor poriadne vyvetrajte. Pokojne sa vydajte na cestu so stiahnutými okienkami. Rozprúdite tak vzduch vo vozidle a vánok vás osvieži.
  • Ak máte naplánovanú dlhú cestu, robte si často prestávky, aj keď máte v aute pustenú klimatizáciu. Čerstvý vzduch vám okysličí organizmus a pohyb vás vzpruží. Dlhá cesta je sama o sebe veľmi únavná a horúčava rovnako otupuje vaše zmysli.
  • Dodržiavajte pitný režim. Keď sa potíte, strácate z tela minerály ako sodík, horčík, vápnik, jód a železo. Nedostatok týchto minerálov môže ovplyvniť niektoré procesy vo vašom tele. Neustále dopĺňanie tekutín hydratuje váš organizmus a vy sa tak viete lepšie koncentrovať na cestu.
  • Ak máte v aute detskú autosedačku, tiež nie je na škodu prekrývať ju bledou látkou/uterákom, pokiaľ je vaše auto odparkované. Materiál, ako materiál. Rovnako, ako je rozhorúčený poťah normálnej sedačky, je rozhorúčený aj poťah tej detskej. Tým, že ju prikryjete, ochránite ju pred pečúcim slnkom a materiál sa toľko nezahreje.
  • Počas dlhých jázd preferujte bavlnené oblečenie. Bavlna je príjemná, vzdušná a chladivejšia ako umelé materiály.
  • Klimatizáciu si nastavujte maximálne o 5 stupňov nižšie, ako je vonkajšia teplota. Príliš nízka teplota v aute vám môže spôsobiť rozličné zdravotné komplikácie. Taktiež prestup z veľmi nízkej do vysokej teploty je pre telo záťaž a šok zároveň.
  • Na dlhšiu cestu si do auta zaobstarajte chladiaci box. Vychladený nápoj vás príjemne osvieži a navyše si do boxu môžete vložiť aj navlhčený uteráčik, ktorým sa môžete pravidelne ochladzovať.

Veríme, že vďaka našim radám vám spríjemníme blížiace sa teplé dni a vaše cesty budú príjemné a pokojné.