O pár dní je tu koniec roka, a práve Silvester a Nový rok býva spojený s oslavami, k čomu patrí samozrejme aj pitie alkoholu. Preto majte na pamäti, a v tomto období ešte viac, že v takomto stave za volant určite nesadajte. Slovensko je stále jedna z mála krajín v Európe, kde je nulová tolerancia alkoholu. „V iných krajinách sa tolerancia pohybuje od 0,10 do 0,25 promile, ale my si to držíme. Som hrdý, že som nám to stále darí a že nie je nijaký verejný tlak na to, aby sme v tomto popustili,“ potvrdzuje Milan Troška, riaditeľ oddelenia BECEP (Bezpečnosť cestnej premávky) Ministerstva dopravy a výstavby.

Predsa len sme národ, ktorý si rád vypije a keby sme dovolili čo i len malý ústupok, mohlo by sa to zvrhnúť. „Keď sa pozrieme na požívanie alkoholu za volantom za posledných desať rokov, tak bolo obdobie, kedy to výraznejšie klesalo, potom sa to zastabilizovalo. Aktuálne každým rokom zaznamenávame mierny pokles. Keď sme napríklad analyzovali minulý rok, tak aj posilnené hliadky počas sviatkov dopomohli k väčšej opatrnosti vodičov, a preto sme nezaznamenali väčšie požívanie alkoholu,“ dopĺňa Troška.

Nafúkať za volantom nie je len nebezpečné, ale ani sa neoplatí. „Keď vodič nafúka, automaticky sa mu odoberá vodičský preukaz a následne sa rieši výška trestu, na čo majú policajti tabuľky.“ Ak vodič nafúka nad 1 promile alkoholu, je to už považované za trestný čin. „V tomto prípade o treste rozhoduje súd, ktorý nariaďuje aj dĺžku odobratia vodičského preukazu, formu pokuty alebo absolvovanie výcviku či návštevu dopravného psychológa. „Keď príde k tejto situácii, vodič musí absolvovať niekoľko sedení, počas ktorých sa psychológ zaoberá aj možnosťou závislosti. Odborník by to mal vedieť odhaliť a vyjadriť sa či tomuto človeku odporúča vrátiť vodičský preukaz alebo ho pošle na ďalšie liečenie.

Takže šťastný nový rok a jazdite bezpečne.