Sofistikované technológie sú dnes už navrhnované tak, aby bola jazda autom ešte komfortnejšia, menej náročná a bezpečnejšia. Na hodnotenie automatizovanej jazdy sa zameriava aj nezávislá organizácia EURO NCAP ako skúšobný orgán nárazových testov. V novej iniciatíve sa sleduje napríklad lepšie porozumenie spotrebiteľov o výhodách pokročilých technologických asistentov vodičovi.

Jedným z testovaných áut, ktoré bolo vysoko cenené, je aj nový Ford Focus. Vo vozidle sú tri radary, dve kamery a 12 ultrazvukových snímačov. Technológie Ford Co-Pilot360zdokonaľujú ochranu, jazdu a parkovanie, kryje vám chrbát, ale nikdy neodvedie vašu pozornosť od vykonávanej úlohy. EURO NCAP hodnotila adaptívny tempomat so systémom Stop & Go, systém rozpoznávania dopravných značiek a systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu, ktoré sú dostupné pre model Focus. Tieto technológie pomáhajú vozidlu udržiavať bezpečný odstup od vozidla vpredu a znižovať stres počas dlhých ciest tým, že udržiavajú vozidlo v strede jazdného pruhu. Okrem toho dokážu prispôsobiť rýchlosť vozidla podľa zákonných obmedzení, pretože okrem informácií z palubného navigačného systému sledujú aj dopravné značky popri ceste a na nadzemných portáloch.

Testy vykonané pre podujatie na hodnotenie automatizovaného riadenia obsahovali vyhodnotenie reakcií vozidla pri približovaní sa k pomalšie sa pohybujúcim, stojacim a brzdiacim vozidlám, ako aj reakcie na vozidlá, ktoré vošli do premávky alebo ju opustili, ďalej podporu riadenia a udržiavanie v jazdnom pruhu pri vyhýbaní sa prekážke na ceste pred vozidlom a podporu riadenia a udržiavanie v jazdnom pruhu pri jazde cez zákrutu v tvare S. Nový Ford Focus podľa zistení ponúka dobrú rovnováhu medzi podporou vodiča a zachovaním plnej kontroly nad vozidlom, pričom zároveň vzniká malé riziko, že sa vodič bude nadmerne spoliehať na technológie.

Medzi ďalších sofistikovaných technologických asistentov vodičovi, ktorí podporujú zákazníkov v modele Focus, patria:

  • Asistent riadenia pri úhybnom manévri, ktorý pomocou radaru a kamery zaznamenáva pomalšie sa pohybujúce a stojace vozidlá vpredu a poskytuje podporu riadenia, aby vodič dokázal manévrovať okolo prekážky pri hroziacej zrážke.
  • Systém prevencie nárazov s funkciou rozpoznávania chodcov a cyklistov, ktorý dokáže zaznamenať ľudí na ceste pred vozidlom alebo v jeho blízkosti, prípadne ľudí, ktorí môžu križovať dráhu vozidla. Ak systém zistí hroziacu nehodu a vodič nereaguje na upozornenia, systém automaticky aktivuje brzdy. Dokáže zaznamenať aj cyklistov a funguje v tme využitím svetla zo svetlometov.
  • Systém adaptívneho predného osvetlenia Ford so systémom prediktívneho osvetlenia zákrut a osvetlenia podľa značiek vopred upravuje svetelný lúč svetlometov a zaisťuje maximálnu viditeľnosť pred zákrutou, križovatkou alebo kruhovým objazdom.