Spoločnú rodinnú dovolenku s rodinou plánujeme každý rok a vždy vyberieme iný štát, destináciu alebo miesto, ktoré sme ešte nenavštívili. Plníme si tak našu cestovateľskú mapu. Cestujeme výlučne autami. Dôvod je jednouchý, chceme cestu precítiť a užiť si ju na plno. Každoročne striedame aj dovolenky v ročných obdobiach, minulý rok sme zažili krásnu letnú dovolenku, a tak sme sa tento rok rozhodli pre januárovú lyžovačku. 

Balenie na trikrát
Lyžujeme všetci, preto naše rozhodnutie kam pôjdeme bolo celkom jednoduché. Chceli sme dokonalé trate, dobre vybavené stredisko a krásne prostredie. Hory na okolí sme už navštívili pominulé roky, preto nás oslovili Talianske Alpy. neváhali sme a rezervovali krásny hotel v lyžiarskom stredisku Val Gardena. 

Pri balení veľkej rodiny si musíte skontrolovať, či máte všetko aspoň trikrát. A ako je to pri balení dvoch rodín? Musíte skontrolovať, či ste nezabudli zbaliť seba. Chvalabohu, deti sú veľké a dokážu sa zbaliť samé, dospeláci majú na starosti lyžiarske výstroje a vybavenie áut. Z našich skúseností sme sa už naučili, že nie je nad to mať veľké auto, ktoré vás dovezie do cieľa v poriadku a s najväčším možným komfortom, s akým to kilometre dovoľujú. Po zbalení oboch rodín, sme pozitívne naladení vyrazili za našou vysnívanou lyžovačkou. Cesta z Bratislavy do lyžiarskeho strediska trvá okolo sedem hodín. Na výber máte viacero trás cesty, my sme si vybrali cestu A1, ktorou sme šli väčšinu času. Kúsok cesty viedol cez južné Nemecko. Pokračovali sme v ceste cez rakúske mesto Insbruck a následne po ceste A13. Po prekročení hraníc trvalo len chvíľu a ocitli sme sa v cieli. Lyžiarske stredisko sa nachádza neďaleko talianskych hraníc, pri meste Bolzano. 


Po príchode sme sa ubytovali v našom hoteli. Na výber bolo naozaj veľké množstvo hotelov. My sme si vybrali hotel B&B Kaserer. Nachádza sa na slnečnej strane údolia, v pokojnej zóne a s úžasným výhľadom na zoskupenie pohorí Sella Group. V takýchto strediskách to máte všade ďaleko, ale k dispozícii bol zdarma skibus. Zastávka od hotela bola vzdialená iba 100 metrov. Hotel nám vyhovoval cenovo, aj svojou polohou. Bol útulný a ten výhľad stál naozaj za to!

Lyžiarsky raj
Keď sme dorazili, šli sme sa pozrieť po okolí, pretože už bol večer. Lyžiarsky raj, Val Gardena, svojím spojením s Dolomiti Superski, najväčším lyžiarskym strediskom na svete a neďalekým Alpe di Siusi tvorí „eldorado“ pre všetkých milovníkov zimných športov. Je rozdelené do troch areálov, ktoré ponúkajú množstvo športových možností, aj kultúrnych aktivít a sú situované v nádhernej prírode: Ortisei (1236 m), Santa Cristina (1428 m) a Selva Gardena (1563 m) sa nachádzajú v nadmorskej výške medzi 1200 m až 1700 m.n.m., okolité alpské lúky a zjazdovky sa však nachádzajú v nadmorskej výške nad 2500 m.n.m. Najvyšší vrchol má 3181 metrov. Táto oblasť je preslávená nielen vďaka tomu, že každoročne priláka veľa turistov, ale je najmä dejiskom známych športových udalostí.Nachádzajú sa tu zjazdovky všetkých stupňov obtiažnosti s celkovou dĺžkou 175 km. Všetky zjazdovky sú medzi sebou prepojené vďaka 80 vlekom.

Najbližšie k nášmu hotelu bol areál Santa Cristina. Nevedeli sme sa dočkať rána. Čakalo nás týždenné nebo na lyžiach! Užili sme si naozaj každý jeden deň. Využili sme skipas Dolomity Superski, s ktorým možno využiť všetky vleky v Dolomitoch – dovedna neuveriteľných 1220 kilometrov zjazdoviek v 12 lyžiarskych areáloch. Ploché i strmé trate, ľahučké aj extrémne zjazdy, najmodernejšie vleky a lanovky. Cez deň sme lyžovali a večer sme si užívali spoločné rodinné chvíle v hotely a miestnych reštauráciách. 

Deň pred naším odchodom sme sa rozhodli podniknúť niečo špeciálne a vyrazili sme k severnej strane údolia Val Gardena. Vyviezli sme sa lanovkou zo St. Christina do Col Raiser, na terase hotela pri hornej stanici lanovky sme sa zohriali pri kávičke a pokochali senzačným výhľadom na Sassolungo, Sassopiatto a Sella predtým, ako sme pokračovali ďalšou lanovkou, až k vrcholu Seceda, do výšky 2518 metrov. Práve tu začína La Longia, trať, ktorá končí v Ortisei. Prvých pár metrov sme lyžovali smerom k výhľadu na Sassolungo a Sella. O pár metrov ďalej nás svah zaniesol na veľkú otvorenú pláň na hornej plošine, Corona Plateau. Potom sa trať stočila prudšie k idylickej riečke Cuecenes, ktorá tečie do údolia Val D'Anna. Tu sme si dopriali pauzu. V horskej chate Val D'Anna nás usadila priamo majiteľka. Odtiaľ už zostávalo do Ortisei len pár „lyžiarskych oblúčikov“. Bola to nezabudnuteľná jazda, plná krásneho prostredia. 

Nastal posledný deň našej lyžiarskej výpravy. Balili sme sa do auta a tešili sme sa z toho , že si môžeme na našu mapu zážitkov pripísať ďalšie magické a veľmi očarujúce miesto s krásnou prírodou a dokonalými zjazdovkami. Do našich cieľových destinácii sa zvyčajne nevraciame, ale stredisko Val Gardena ponúks toho naozaj veľa a my sme stihli naozaj malé percento. Preto sa určite čoskoro vrátime.