Doba je rýchla, a preto ľudia častokrát využívajú na telefonovanie aj čas počas jazdy v aute. Alebo sa zabávajú s telefónom v zápchach. Ako teda cestovať tak, aby sme nemuseli držať telefón v ruke? Dnes už je viacero možností.

Káblové handsfree
Obyčajné slúchadlá spojené s vaším telefónom patria dnes k tomu najzákladnejšiemu vybaveniu na telefonovanie v aute, ale na rozdiel od bezdrôtových slúchadiel vám len tak ľahko nespadnú, keďže ich môžete mať stále okolo krku.

Bluetooth handsfree/headset
Podobne bezpečné, čo sa týka voľnosti rúk pri šoférovaní, sú slúchadlá fungujúce na bluetooth pripojení. Sú malé a skladné, no k menšej nepríjemnosti môže dôjsť vtedy, keď vám napríklad vypadnú a stratia sa (aj počas hovoru) niekde pod sedadlom. Netreba zabúdať ani na to, že ich treba nasadiť a hovor prijať tlačidlom.

Bluetooth reproduktor
Ide o reproduktory alebo systémy so vstavaným mikrofónom a Bluetooth pripojením. Tento reproduktor sa zvyčajne umiestňuje na tienidlo nad čelným sklom alebo na slnečnú clonu v interiéri vášho auta. Zvuk je kvalitný a stabilný. Menšou nevýhodou môže byť potreba ho vždy prepájať s telefónom, prijímanie hovoru rukou a samozrejme nabíjanie.

Komunikačný systém v aute
Časom zistíte, že práve toto je najlepší priateľ vášho telefónu v aute. Systém SYNC 3, ktorý nájdete v modeloch Ford, predstavuje novú úroveň komunikačných a zábavných systémov. Umožňuje bezproblémovú integráciu vášho smartfónu, vďaka čomu máte stále pod kontrolou všetky funkcie od telefónnych hovorov a textových správ až po počúvanie hudby a satelitnú navigáciu, a to všetko prostredníctvom 8" dotykovej obrazovky s vysokým rozlíšením alebo pomocou jednoduchých hlasových príkazov. Systém SYNC 3 si rozumie s Apple CarPlay aj Android Auto. Aplikácie môžete ovládať pomocou funkcie Applink. Systém pre vás dokonca vie nahlas čítať textové správy, takže vy môžete stále držať volant oboma rukami a pozorne sledovať cestu pred sebou.


Milan Troška, riaditeľ oddelenia BECEP (Bezpečnosť cestnej premávky) Ministerstva dopravy a výstavby však konštatuje, že ani s príchodom rôznych technických vymožeností sa situácia s „nepozornými a nesústredenými“ vodičmi nemení. „Vôbec nemáme pocit, že sa to zlepšuje. Pretože keď sa na to pozrieme bližšie, viac ako samotné telefonovanie v aute je problémom to, že ľudia čoraz viac využívajú pri šoférovaní telefón na čítanie mailov, surfovanie po internete alebo sociálnych sieťach. Veľakrát policajné hliadky vidia, ako si ľudia v zápchach krátia čas na internete,“ dodáva Troška. Kým v minulosti sa teda daný problém všeobecne nazýval telefonovanie, dnes je to viac používanie telefónu s rôznymi aplikáciami počas jazdy. „Ľudia, ktorí sa zabávajú s telefónom sa dostatočne nevenujú jazde za volantom, sú nesústredení, ich mozog premýšľa o niečo inom.“ A aj keď nám rôzne aplikácie pomáhajú, je dôležité dodať, že bezpečnosť a plné sústredenie sa na jazdu má byť na prvom mieste.

Medzi najčastejšími príčinami nesústredenia je okrem používania mobilného telefónu napríklad aj jedenie v aute (bagety za volantom, pitie vody a pod).

Čo používate vy?