Mať na palube dieťa znamená zvýšený stres pre vodiča, najmä ak je rodič jediným dospelým v aute. Pozornosť sa automaticky delí medzi premávku a potomka na zadnom sedadle. Bezpečná jazda si pritom vyžaduje maximálnu koncentráciu na cestu a dianie na nej. Na čo teda dávať pozor, aby boli deti v bezpečí?

Slováci dbajú na bezpečnosť detí
Štatistiky za rok 2017 uvádzajú až 989 dopravných nehôd, pri ktorých bolo účastníkom dieťa do 15 rokov. Pri týchto nehodách bolo 23 účastníkov usmrtených a až 126 ťažko zranených, hmotná škoda presiahla sumu 3,5 milióna eur. „Z našich štatistík však nevyplýva zvýšená nehodovosť z dôvodu, že by sa nepoužívali sedačky alebo bezpečnostné pásy pre deti. Rodičia sa na nás veľmi často obracajú s rôznymi otázkami, vnímame, že ich táto téma zaujíma a tým pádom dostatočne dbajú o bezpečnosť svojich detí,“ potvrdil nám Milan Troška, riaditeľ oddelenia BECEP (Bezpečnosť cestnej premávky) Ministerstva dopravy a výstavby.

Sedačka či podsedák
Rodičia veľmi často riešia otázku, kedy použiť autosedák a autosedačku. „Naše odporúčanie je, že vždy je lepšie uprednostniť autosedačku pred podsedákom. Dnes sú už z veľkej časti ukotvené Isofixom (sedačka napevno pripnutá do zadných sedadiel), okrem toho je však chránená aj hlava,“ dopĺňa Troška. Ak však pri starších deťoch nesiahnete z nejakých dôvodov po sedačke, isto je výhodnejší podsedák ako žiadna ochrana. S ním (keďže dieťa je tak vyššie) je bežnými pásmi zabezpečené lepšie. A ak máte takto dobre zabezpečené dieťa, tažšie napríklad dočiahne na dvere auta a nevymýšľa tak s ich otváraním. V každom prípade je detská poistka na dverách dnes už samozrejmá pre množstvo rodičov.

Často otázkou býva aj zapezbečenie malých detí. „Minimálne do jedného roka musí byť dieťa uložené proti smeru jazdy. Ak by to bolo naopak, pri prípadných nárazoch by bol vyvíjaný prílišný tlak na väzbu ešte slabého telíčka a mohlo by sa zraniť ešte viac. Od roka dieťaťa už by mohlo byť v smere jazdy,“ vysvetľuje Troška. A čo sa týka predných sedadiel, Troška neodporúča dávaťsedačku na predné sedadlo. „Z bezpečnostného hľadiska to nikdy nie je natoľko bezpečné, ako keď ho dáte dozadu.“

Mať teda všetko v aute zabezpečené je prvý a najdôležitejší krok pre rodičov. Spýtali sme sa troch mamičiek, ako to riešia ony a na čo sa v aute spoliehajú.

Karin (24):
Samozrejmosťou je dobrá autosedačka. Vybrali sme si takú, ktorá vyšla v testoch bezpečnosti ako jedna z najlepších. Moja Natálka má 2 roky, zapínam ju do nej napevno s Isofixom a vždy tiež skontrolujem či sa z nej nedokáže vyvliecť, lebo aj to už skúšala. Pred jazdou v zime jej vyzliekam bundu. Úplne najdôležitejšie pre nás je mať detskú poistku na dverách, inak by sme boli už asi mŕtvi. Nedávam tiež vedľa nej veľa vecí, ktoré by mohla zobrať alebo si nimi ublížiť, či už fľašu alebo ceruzky a podobne. Asi jedinou vychytávkou, ktorú používam, je to, že ak s ňou cestujem sama, mám po ruke dudlík, prípadne nejakú bezpečnú hračku. Neznáša cestovanie autom, čiže sa ju snažím zabávať, aby nevyliezala von.

Samozrejmosťou je dobrá autosedačka.

Zuzana (34):
Dôležitá pre mňa je správna autosedačka adekvátna veku a výške dieťaťa, všetky informácie som si naštudovala a snažila sa to dodržiavať. Napríklad ak je dieťa malé a cestuje v tzv. vajíčku, viem, že musí byť čelom proti smeru jazdy a keď už je na sedadle spolujazdca, musí byť vypnutý airbag. Keby vystrelil, pohne sa aj autosedačka a môže zraniť dieťa. Keďže už sú moje dievčatá väčšie, v autosedačke alebo podsedáku ich pripútavam bežným pásom. Aj preto som kúpila tzv. detské “návleky” na pás s detskými motívmi, deti sa potom ochotnejšie pripútajú, pás je pre ne príjemnejší.

Úplne najdôležitejšie pre nás je mať detskú poistku na dverách.

Simona (35):
Na dobrú autosedačku nedám dopustiť a určite ju budem chcieť mať čo najdlhšie, lebo je to najbezpečnejšie pre dieťa. Dbám tiež na to, aby som v priestore okolo neho a všebecne v aute nemala veľa rôznych predmetov, ktoré sa pri náraze rozletia po celom aute a mohli by ho tak zraniť možno aj viac ako samotný náraz. Všetko mám dobre uskladnené a v priehradkách, na to si naozaj dávam pozor.


Nabudúce: Na tieto otázky sa pýtajte pri kúpe detskej autosedačky