Cestovanie s deťmi dá niekedy zabrať. Potrebujete zvládnuť cestu, auto a pritom náladu detí počas cestovania. Pre vás to možno nie je také strašné, ale verte nám, vaše deti to necítia rovnako. Ak sa však dobre pripravíte, nič vás nezaskočí. Poradíme vám, čo by ste nemali podceniť a ako vytvoríte pri cestovaní autom, tie najlepšie podmienky pre všetkých. Akonáhle bude počas cesty v aute príjemná atmosféra, tak aj dlhšia trasa prebehne bez väčších ťažkostí. 

Prvoradá je bezpečnosť a pohodlie detí

Nezáleží na tom, aké staré je vaše dieťa, určite by ste nemali cestovať bez autosedačky. Možno sa v nej necestuje najpohodlnejšie, no zaručuje bezpečnosť počas jazdy autom. Ak chcete zvýšiť pohodlie vašich detí v autosedačkách, nedávajte im topánky so šnúrkami. Nechajte ich, nech sa môžu slobodne vyzúvať a obúvať. Je to síce detail, ale spraví pri pohodlí vášho dieťaťa veľa. I keď máte komfortnú autosedačku, nezabúdajte na doplnky. Vezmite so sebou malý vankúšik na podoprenie hlavičky počas spánku, samozrejmosťou je tiež deka a dobrým pomocníkom na dlhých cestách sú tiež tienidlá do okien proti slnku. Okrem toho si treba dávať pozor na klimatizáciu. V horúčavách padne vhod, ale dbajte na to, aby ste ju znižovali postupne a nie viac, ako o 5 stupňov v porovnaní s vonkajškom. Podstatné je, aby telo neutrpelo šok. Nezabudnite tiež pribaliť nejaké dobroty na maškrtenie a dostatok vody, pretože tá je základ. Keď nebude nikto hladný a smädný, nebude tiež nikto nevrlý a nervózny - splníte cieľ jazdy!

Nezabudnite na prestávky

Dôležité sú tiež prestávky. Časté a dlhé sedenie spôsobuje stuhnutosť svalov a bolesti chrbta. Ak chcete týmto ťažkostiam predísť, plánujte počas trasy viaceré prestávky. Spraví to dobre deťom i vám. Nestačí však iba vystúpiť z auta, prejdite sa, hýbte sa. Ukážte deťom, že cestovanie je zábava a pripravte si počas prestávok niekoľko aktivít, ktoré im pomôžu zabudnúť na to, že budú ďalších pár hodín väznení v malom priestore. Dospelí ľudia si to často neuvedomujú, ale deti zažívajú pri cestovaní stres. Z ich pohľadu sú zatvorené v malom priestore s ďalšími ľuďmi, pripútané na jednom mieste, bez možnosti zaujímavej aktivity. Preto je veľmi dôležité dbať tiež na dobrej nálade vášho dieťaťa.

Už tam budeme?

Deti, ktoré sú zapnuté v autosedačke, majú častokrát minimum pohybu, a pritom sú prirodzene neposedné. Dospelí vedia dlhšiu cestu vydržať, u detí je to inak. Na rozdiel od dospelých sa nevedia dlho sústrediť na jednu vec. Jednu vec robia naplno iba niekoľko minút, potom sa začnú nudiť, sú mrzuté a nervózne. Zlá nálada je predsa len chytľavým spoločníkom, preto je dôležité vedieť zabrániť jej šíreniu. V takej chvíli je dobré mať v rukáve “zábavu v aute”. Ak je dieťa väčšie, zapojte ho do diskusie, hovorte mu zaujímavé fakty, používajte hádanky. Osvedčené je kreslenie, počúvanie a sledovanie rozprávok. Pre súrodencov sú skvelé prenosné spoločenské hry. Dobrou radou je nebrať do auta hračky, ktoré vydávajú stále dookola rovnaký zvuk. Cestujete síce v znamení: všetko pre dieťa, ale nemusíte sa po ceste zblázniť. :)

Pri cestovaní v aute s deťmi sa riaďte hlavne tým, čo má vaša rodina rada, a to sa snažte improvizovane preniesť do vozidla. Dôležité je myslieť dopredu, potom nebude nikto nesvoj a cesta prebehne ešte lepšie, ako ste si mysleli.

Šťastnú cestu a veľa bezpečných kilometrov!