O pár dní tu máme najkrajšie sviatky v roku a okrem radosti to znamená aj viac ruchu na cestách. Počas predvianočného obdobia sa v uliciach miest pohybuje viac policajtov, ktorí zabezpečujú poriadok napríklad na vianočných trhoch. Podľa hovorkyne policajného prezídia Denisy Baloghovej, ktorá informovala tlačovú agentúru TASR, bude tento trend pokračovať aj počas samotných sviatkov. Posilnené budú aj dopravné hliadky.

Polícia tiež počas sviatkov vyzýva vodičov k vyššej miere tolerancie a predvídavosti. Na cestách sa totiž budú pohybovať aj menej skúsení vodiči. Treba teda brať väčší ohľad na zvýšenú premávku vodičov, ale tiež aj na chodcov. „Ak sa budete pohybovať na cestách alebo neosvetlených chodníkov vo večerných hodinách ako chodec, myslite na reflexné prvky. Stále sa vyskytuje veľa ľudí, ktorí chodia po tme v čiernom oblečení a stávajú sa pre vodičov doslova neviditeľnými,“ upozorňuje Milan Troška, riaditeľ oddelenia BECEP (Bezpečnosť cestnej premávky) Ministerstva dopravy a výstavby.

Vodiči na cestách by zasa mali spomaliť a držať väčšie rozostupy. „Vie to pomôcť pri brzdení a môžete sa tak vyhnúť zrážke. V tomto vianočnom období je zvýšený pohyb vozidiel v mestách, častokrát sú to vodiči, ktorí na cesty nechodia často. Aj pri malých nepozornostiach, ktoré niekedy neviete ani predvídať vznikajú menšie dopravné nehody, zbytočné ťukance,“ dodáva Troška. 

Viac v článku o jazdení cez sviatky.

Dopravné kontroly sa zamerajú na alkohol, nedodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti aj nepripútanie sa a telefonovanie za volantom. Hovorkyňa tiež v súvislosti s hliadkami na trhoch upozorňuje, že na miestach s väčšou koncentráciou ľudí sa pohybujú aj policajti v civile. „Takže ak nestretnete uniformovanú policajnú hliadku, neznamená to, že dané miesto nie je monitorované,“ ubezpečuje.

Ruch bude aj v nákupných centrách. „Obozretní buďte aj pri ukladaní nákupu do auta. Zlodeji využívajú aj krátku chvíľu, počas ktorej sa zdržiavate pri zadnej časti auta a z predných sedadiel sú schopní ukradnúť všetko, čo si tam odložíte,“ upozorňuje Baloghová. Polícia tiež informuje, že povolila výnimku na dojazd nákladných vozidiel na územie Slovenska na 24. decembra a 1. januára 2019. Výnimka platí pre nákladné autá, ktoré prichádzajú z niektorých zo susedných štátov a ich cieľ je na území Slovenska. V prípade potreby však polícia napriek výnimke môže zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas alebo mu prikázať smer jazdy.