Rok 2019 je tu už zajtra a nás čaká ďalší rok objavovania nových krajín. Veľa ľudí si pod pojmom cestovanie predstaví len letisko preplnené ľuďmi a dvojhodinové čakanie na let. Cestovanie však môže byť oveľa rozmanitejšie. Ponúkame vám výber najlepších destinácií na rok 2019 podľa Lonely Planet v kategóriách: najlepšie mestá, regióny, miesta s najväčšou hodnotou a najzaujímavejšie krajiny kam sa pohodlne dostanete aj autom.

Novi Sad, Srbsko
Elegantné a rozvíjajúce sa mesto – presne takto popísal srbské mesto Lonely Planet. Novi Sad je, hneď po Belehrade, najvýznamnejším srbským mestom. Máte tu možnosť zažiť autentickú multikultúrnu spoločnosť. Dominantami sú rímskokatolícka katedrála, budovy klasicistického štýlu v centre a Petrovaradínska citadela. Centrum mesta je tvorené pešou zónou Zmaj Jovina a za Varadinským mostom sa nachádza najznámejšia novosadská pamiatka – Petrovaradinská citadela. Výhľad na Dunaj a mesto, nachádzajúce sa oproti cez rieku, sú zlatým klincom návštevy citadely. Mesto Novi Sad sa stáva pre rok 2019 Európskym hlavným mestom mládeže a chystá sa na rok 2021, kedy sa stane Európskym mestom kultúry. Cesta zo Slovenska do srbského mesta trvá v priemere štyri a pol hodiny. Výlet, ktorý určite stojí za to.


Zadar, Chorvátsko
Chorvátske mesto, ktoré je väčšine Slovákov známe a väčšie percento ho už aj určite navštívilo. Jedným z dôvodov, prečo je Zadar v zozname najlepších destinácií roku 2019 je skutočnosť, že vyrástol z popola svojej vojnovej minulosti a rozkvitol do temperamentného kozmopolitného mesta. Pri návšteve jadranského mesta vás čakajú mramorové uličky, staroveké rímske ruiny, inovatívne múzeá a rustikálne reštaurácie. Zadar ponúka omnoho viac ako iba letnú dovolenku. Ponúka vám pocit domova a láskavosti. Mesto je prepojené s morom vďaka promenáde, ktorá sa tiahne pozdĺž prístavu a otvára brány k nádherným výhľadom na šíre more. Autom vám cesta potrvá približne sedem hodín, pričom záleží, ktorú trasu si vyberiete. V Zadare a jeho okolí je určite čo vidieť a preskúmať.


 
Łódź, Poľsko
K ďalšiemu z miest na zozname to tiež nebudete mať ďaleko. Mesto Łódź sa nachádza u našich severných susedov a je tretím najväčším mestom v Poľsku. Kombinuje rekonštrukciu priemyselných priestorov s odvážnymi architektonickými projektami: bývalé továrne a ďalšie priestory sa premenili na kultúrne, nákupné a zábavné centrá. Práve toto je dôvodom, prečo je mesto zaradené do tohto zoznamu. Łódźský komplex EC1 sa naďalej formuje - má nové planetárium, obrovské vedecko-technické centrum a množstvo výstavných priestorov. V nákupnej a zábavnej oblasti Manufaktura sa nachádza múzeum umenia MS2 a umelá pláž. Pri návšteve mesta si určite nenechajte ujsť pozoruhodnú železničnú stanicu Fabryczna, umelecké dielo vytvorené z vlakov. Ambiciózne post-priemyselné mesto navštívite približne po šiestich hodinách autom. 
Kodaň, Dánsko
Dánske hlavné mesto je podľa Lonely Planet nezastaviteľné. Nezastaviteľné v zmysle pokroku – mestská scéna rozkvitá street foodom a mesto sa stále zveľaďuje. Posledných pár rokov patrí Kodaň k najmodernejším mestám na svete. Najviac rozkvitá v meste bývalá lodenica, ktorá bola zrekonštruovaná a je z nej potravinársky a remeselný trh Reffen, ktorý sa oplatí navštíviť. Za povšimnutie stojí aj zábavný park Tivoli Gardens, ktorý sa nachádza v centre mesta. Nadšenci adrenalínu si tu prídu na svoje, no ide o park, v ktorom má hodnotu architektúra a unikátny spôsob fungovania zábavných parkov, ktorý kopíruje fungovanie spred niekoľkých desiatok rokov. V roku 2019 by sa malo v meste dokončiť aj metro, presúvanie po meste by tak mohlo byť jednoduchšie. Zo Slovenska do Dánska trvá cesta v priemere 14 hodín, súčasťou je aj preprava trajektom. O to viac bude váš zážitok z cestovania upevnený. 
Normandia, Francúzsko
Normandia je divoká, ale i romantická krajina. Je to krajina chutných morský plodov, dokonalých syrov a kultúrneho dedičstva. Rok 2019 je pre Normandiu rokom plným osláv. Región a celé Francúzsko slávi tento rok 75. výročie vylodenia spojencov v Normandii. Deň „D“, ako ho volajú domáci, priláka do Normandie milióny turistov. Tento deň sa koná raz za štyri až šesť rokov. Na poslednom, 70. ročníku osláv, sa objavili aj naši susedia Česi v historických autách. Ak si nechcete nechať ujsť túto naozaj netradičnú kultúrnu udalosť, pripravte si pohodlne vybavené auto a neváhajte vyraziť na cestu. Trás do francúzskeho regiónu je viacero, ale v priemere trvá cesta okolo 16 hodín. Po ceste môžete navštíviť napríklad nemecké mesto Norimberg alebo hlavné mesto Francúzska, Paríž.  

Škótska vysočina a ostrovy
Jedna z najdivokejších a najmenej obývaných a najkrajších častí Európy. Lonely Planet sem posiela v roku 2019 všetkých cestovateľov kvôli whisky, ktorá je podstatou kultúry samotného Škótska. Zažíva boom, aký sa nevyskytol od roku 1890 – v posledných dvoch rokoch sa v Škótsku otvorilo najmenej 20 nových liehovarov a do roku 2020 by sa malo otvoriť najmenej 20 ďalších. S touto krajinou sú späté desiatky rokov histórie a kultúry destilovania. Nehovoriac o krásnej prírode. Ak by ste však chceli navštíviť Škótsku vysočinu, musíte pocestovať o dosť dlhšie ako do iných destinácií. Cesta vám zaberie približne 27 hodín, ale zážitok z ďalekého výletu naplní vaše srdce a hlavu nezabudnuteľnými spomienkami. 
Piemont, Taliansko
Tento vnútrozemský severozápadný roh Talianska, bývalá pevnosť Savoy, je schopný využiť svoje silné stránky naplno. Návštevníkom ponúka, spolu so svojím talianskym šarmom, rozkvitajúce scenérie umenia v Turíne. Na tomto mieste sa snúbi tradícia a modernosť 21. storočia. Lonely Planet zaradilo taliansky región medzi top odporúčané destinácie roka 2019 aj kvôli prepojeniu týchto dvoch línií. Cesta do tohto očarujúceho regiónu trvá približne jedenásť hodín a po ceste môžete navštíviť mestá ako Benátky alebo Miláno. Piemont tiež ponúka pravdepodobne najlepšie talianske červené a biele víno. To určite stojí za návštevu, „salute“.

 Albánsko
Albánsko ponúka svetu jasné pláže, jedinečnú históriu a oveľa menšie množstvo turistov ako jeho susedia Čierna Hora alebo Grécko. Krajina oslavuje plody jedinečných miestnych chutí a ponúka výrazné jedlá. Ak sa vyberiete navštíviť túto krajinu, pripravte sa na to, že v aute pobudnete trocha dlhšie. Cesta do Albánska trvá približne pätnásť hodín. Treba mať preto pevné nervy a auto, ktoré je vybavené na dlhšie trasy. Hoci archeologické pamiatky ako Apollónia, Butrint a jedinečná zmes balkánskych, stredomorských a talianskych vplyvov nie sú žiadnym tajomstvom, Albánsko zostáva destináciou, kde môžete spoznávať krásy horskej scenérie, zostať v malých a nadčasových dedinkách alebo preskúmať bzučivé hlavné mesto Tirana, a to za oveľa menej ako kdekoľvek inde v Európe. Nemecko
Nemecko poznáme ako krajinu inovácií. Pred sto rokmi malá škola v Durynskej krajine naštartovala estetické hnutie Bauhaus, ktoré má dodnes globálny vplyv. Pripojte sa v roku 2019 k celodennej oslave narodenín „matky“ modernizmu, ktorá bola založená vo Weimare v roku 1919. Bola vzkriesená v Dessau a zrušená nacistami v Berlíne v roku 1933. V týchto troch mestách sa otvoria budúci rok nové múzeá. Spolu s množstvom podujatí a výstav sa bude niesť oslava celým Nemeckom. Ak chcete vidieť túto mocnú krajinu v inom svetle, neváhajte, trochu pocestujte a preskúmajte ju. Cesta tam vám potrvá okolo osem hodín. Keď už tam budete, tak určite nevynechajte skvosty tohto štátu, ktorými sú rozprávkový hrad Neuschwanstein, Brandenburská brána alebo Kolínsky dóm.Slovinsko
Táto „miniatúra“ v Európe je vhodná pre každého, kto nemá veľa finančných prostriedkov alebo má nedostatok času. Za jediný deň si v Slovinsku stihnete prehliadnuť hlavné mesto, prejsť Alpské priechody a obedovať pri rieke, v srdci Ľubľany. Slovinsko vám dá dôvody, prečo sa neponáhľať. Je to miesto reštaurácií a vinárstiev svetovej úrovne a neobjavených malých miest. Trasu zo Slovenska do Slovinska prejdete za šesť hodín. Cesta je jednoduchá, lacná a ponúka nezabudnuteľné výhľady. 
Tak čo, kam sa vyberiete vy?