Mnohí z vás už určite navštívili dve blízke moravské mestá Lednice a Mikulov počas leta alebo ešte lepšie počas vinárskej sezóny na jeseň. Ale viete, aký zaujímavý výlet to môže byť v zime? Práve od minulého víkendu je opäť otvorený aj zámok Lednice, takže vám nič nebráni sadnúť do auta a stráviť tam jeden či dva dni. Z Bratislavy trvá cesta len niečo vyše hodiny, takže sa vydajte smer Kúty a Břeclav a ste tam. Ponúkame vám pár tipov.

Zámok Lednice a zámocký skleník

Či už ste milovníci histórie alebo nie, zámok v Ledniciach a jeho okolie je krásny nielen v lete, ale aj v zime. Cez víkend (medzi 10 a 16 hodinou) si môže vybrať z niekoľkých prehliadkových trás. Vidieť tak môžete napríklad reprezentačné sály na prízemí, ktoré slúžili na organizovanie spoločenských podujatí, plesov a bálov. Sú zdobené vyrezávanými stropmi, okolo stien je drevené obloženie a prehliadnuť sa dá aj nádherný mobiliár, ktorý nemá v Európe obdobu. Ďalej je k prehliadnutiu aj poľovnícky salónik, modrá izba, kabinet či rytierska sála, červený fajčiarsky salón a knižnica.

Neodmysliteľnou súčasťou zámku je palmový skleník od architekta Jiřího Wingelmüllera, kde sa práve v zime po prechádzke okolo zámku, môžete ohriať. Najväčším lákadlom skleníku, ktorý bol pôvodne vybudovaný ako zimná záhrada pre rastliny z lednického parku, sú všetky exotické rastliny so záplavou teplomilných kvetov, jazierkom s rybičkami, ale aj lavičkami, vyzývajúcimi na posedenie uprostred tropickej prírody (vstupné do skleníka je 80 českých korún.. 

 Ďalšie tipy:

  • plavby po zámockej rieke Dyje, pri ktorých je podávané varené víno, sa konajú každý víkend až do doby, keď rieka zamrzne. Trasa vedie od Lednického zámku až po Minaret a spať.
  • keď zamrznú rybníky, môžete sa korčuľovať na prírodnom ľade – na zámockom a mlynskom rybníku pri Apolle
  • zámocky park ponúka krásne scenérie
  • tí náročnejší si môžu odpočinúť v Lednických lázňach
  • program pre deti – počas tretieho okruh zámockej prehliadky je možné vidieť detské izby, rozprávkové strašidelné postavičky a pod. Na Pekárskej ulici sa nachádza v rodinnom dome Múzeum hračiek


Prechádzka historickým Mikulovom

 Ak by vám jeden deň v tomto moravskom meste nestačil, stačí sadnúť do auta a vydať sa do blízkeho Mikulova. Cesta autom trvá len pár minút.


V Mikulove stojí za to najmä zimná prechádzka históriou. Ak by ste chceli sprievodcu, s ktorým si budete môcť vychutnať počas hodinovej prehliadky atmosféru starobylého Mikulova, prejsť židovskou štvrťou, Dietrichsteinskou hrobku alebo židovským cintorínom, sú k dispozícii  vždy v sobotu od 11.00 hodiny.  

 

Ďalšie tipy:

  • počas prehliadky barokového mikulovského zámku určite nevynechajte zámockú knižnicu a galériu či pivnicu s unikátnym exponátom - známym renesančným obrím sudom, expozíciou s ukážkami vývoja a pestovania vinnej revy a galériou historických vinárskych lisov
  • vynechať by ste nemali prechádzka v zámockom parku
  • za vzhliadnutie stojí aj Kozí hrádok (záleží od počasia a podmienok) so stredovekou delostreleckou vežou, ktorá slúži ako vyhliadka, krížovou cestou na vrch svätého kopca a jedinečným panoramatickým výhľadom 
  • môžete si pozrieť aj jaskyňu na Turolde a tajomné pivnice pre deti