Naplánovali ste si cestu po Slovensku a dostali ste chuť na malú zastávku na kávu aj mimo veľkých miest? Odbočte zo svojej cesty a navštívte dve kaviarne a čokoládovňu v Galante, Seredi či Partizánskom, ktoré sme pre vás vybrali v spolupráci s portálom kávičkári.sk.

Kaviareň v kaštieli Esterházyovcov, Galanta 
Milovníci histórie ocenia jedinečnú atmosféru a dobové zariadenie. Prevádzka sa skladá z niekoľkých salónikov, kde na stenách visia obrazy rodiny Esterházy, ale aj prekrásnej historickej pivnice.Fajnšmekrov poteší možnosť vybrať si Esterházy kávičku, ktorej zloženie sa približne každý polrok mení. My sme mali možnosť ochutnať 100 % arabiku pôvodom z Guatemaly, ktorú dodáva šikovný pražiar zo Šale.


Pozorný personál kaviarne urobí všetko pre to, aby ste sa v priestoroch cítili výnimočne a veľmi radi vám povedia aj niečo z histórie miesta. Milovníkov vína poteší vlastný rad, ktorý si dala kaviareň vyrobiť u miestneho vinára a nájdete medzi nimi špeciality ako napríklad Galantha Cuveé, Galantha Rosé či Lavander Cider.Ochutnajte tiež tortu Esterházy podľa originálneho receptu od kniežaťa Antala Esterházyho, ktorý žije v kaštieli v mestečku Fertőd v Maďarsku.

Kaviareň Albero Rosso, Sereď
Bývalú reštauráciu v polyfunkčnej budove v centre Serede si do rúk vzal jej bývalý zamestnanec. Premenil ju na kvalitnú kaviareň s fajčiarskou i nefajčiarskou zónou. Na kávu či chutný koláč sem chodia nielen domáci, ale aj ľudia z okolia.Albero Rosso v taliančine znamená červený strom- je to symbol rodiny a červený preto, lebo symbolizuje jeseň. Kaviareň je zariadená pomerne jednoducho, čisto a elegantne, štýlom, ktorý neruší. Cez víkendy patrí priestor miestnym speváckym talentom. Jedna stena kaviarne patrí aj svetove umelkyni, a to vďaka obrovskému a veselému obrazu umelkyne Fridy, ktorú namaľoval umelec Richi Art.Keďže kaviareň disponuje vlastnou kuchyňou, bolo by ju škoda nevyužiť, a tak sa v nej vyrábajú chutné koláče. Jednoznačne vedie domáci veterník, parížska torta s karamelom a malinami, ale aj klasická parížska, ktorú majiteľ podľa jej tvaru nazval „Gáborikov puk“.Nakoľko Seredčania milujú koláče, ponuka bola rozšírená o koláče „Kuchára Pepeho“. Medzi nimi sa nájdu aj také, ktoré dokonale spĺňajú požiadavky na intolerancie bez lepku či laktózy. Keď už spomíname alergie, príjemne nás prekvapila ponuka bezhistamínového vínka od rakúskeho vinárstva Hafner.

Čokoládovňa Garage Cafe, Pertizánske
Partizánske, ktoré bolo najmä v minulosti známe obuvníckym priemyslom, sa stáva skvelým miestom na výlety za pôžitkami. Počas poslednej návštevy sme na sídlisku Šípok objavili čokoládovňu Garage Cafe s lahodnou čokoládou, domácimi dezertami a cappuccino s dokonalým latte artom. Ručne vyrábané pralinky z belgickej čokolády Callebaut sú vo vitrínach uložené ako vzácne šperky. Vyberať môžete z dvanástich príchutí v bielej, mliečnej aj horkej čokoláde. Sladkú ponuku dopĺňajú domáce dezerty najmä s čokoládovým základom, či obľúbené cheesecaky. Už niekoľkokrát sme písali o selfieccine – cappuccine s vašou fotkou. V Garage Cafe Vám okrem kávy pripravia aj dezert či čokoládové lízatko s portrétom.


Kávu talianskej značky ORO pripravujú skúsení baristi a cappuccino s obrázkom predsalen chutí lepšie. V ponuke sú aj slovenské vína z tokajskej oblasti či miešané nápoje. Zaujali nás aj stoličky značky Thonet, ktoré sa kedysi vyrábali v neďalekých Veľkých Uherciach. Stoličku “číslo štrnásť”, známu ako viedenskú kaviarenskú stoličku, musela mať už v minulom storočí každá dobrá kaviareň.