Klimatizácia v aute - jedni ju milujú, iní k nej majú rešpekt. Ale ruku na srdce, kto z nás nemá rád pocit, keď počas rozhorúčených, letných dní nasadne do príjemne vychladeného auta. Klimatizácia nás rýchlo osvieži a dopraje nám pocit komfortu. No na to, aby nám klimatizácia dobre slúžila, treba dodržiavať aj isté pravidlá a hlavne, treba sa o ňu poctivo starať.

Kedy je vhodné vykonať údržbu klimatizácie a ako na to?

Určite poznáte ten pocit, keď sa namiesto sviežeho vzduchu rozplynie po aute nepríjemný zápach. Tento zápach je dôsledkom nahromadených baktérií a plesní, ktoré sa udržujú v takzvanom kondenze. Kondenz ja zbytková kvapalina, ktorá sa tvorí používaním klimatizácie. Ak teda cítite po spustení klimatizácie zvláštny puch, je na vašom zvážení, či ju chcete aj naďalej používať, nakoľko vám hrozia rôzne infekčné ochorenia dýchacích ciest. Keď je totiž klimatizácia zanesená, z výduchov sa na vás valia tisícky baktérií, ktoré, či chcete, či nie, vdychujete.

Zníženiu tvorby kondenzu sa dá dopomôcť jednoduchým trikom. Namiesto toho, aby ste vypli klimatizáciu, spolu s motorom vášho auta, vypnite len samotnú klimatizáciu a nechajte niekoľko minút bežať len ventiláciu.

Klimatizáciu by ste mali čistiť 2 krát ročne a to vždy na jar a na jeseň. Určite by ste nemali čakať na to, kým začne sama páchnuť. Okrem nej by ste nemali zabúdať ani na výmenu filtrov. S čistotou vzduchu súvisí najmä peľový filter. Takto vyzerá úplne nový filter v porovnaní so starým.


Ak preferujete svojpomocné čistenie klimatizácie, na trhu nájdete širokú ponuku čistiacich prostriedkov, ktoré sľubujú, že za 30 minút dajú vašu klimatizáciu do poriadku. Treba myslieť na to, že takéto čističe sú vhodné skôr, ako preventívna údržba medzi jednotlivými servismi, avšak pri silno zanesenej klimatizácií nebudú mať dlhodobý efekt. Je na vás, či si vyberiete špeciálnu penu, ktorú treba aplikovať pomocou hadičky priamo do výduchov alebo zvolíte sprej, ktorý po odistení necháte pôsobiť pri zapnutom vnútornom obehu ventilácie. Ak vás láka takýto spôsob údržby, určite ho vyskúšajte a sami zhodnotíte, či vám to bude vyhovovať.

Ak dávate prednosť odbornému čisteniu, určite vyhľadajte servis, ktorý dezinfikuje klimatizáciu pomocou ozónu. Ozón je najefektívnejší spôsob na vyhubenie všetkých baktérií, plesní, mikroorganizmov a vírusov. Takáto metóda je najspoľahlivejšia a hlavne dlhodobá. Avšak, je veľmi dôležité po takomto čistení auto dôkladne vyvetrať, pretože ozón je veľmi agresívny plyn. Cenou aj dĺžkou procedúry vás vyjdú obe čistenia približne rovnako, takže rozhodne sa nebojte zveriť svoje auto do rúk odborníkom.

Určite však starostlivosť o klimatizáciu nezanedbávajte, pretože docielite akurát jej poškodenie a oprava vás bude stáť omnoho viac peňazí ako jej samotné čistenie.