Ako malé sme sa spolu so sestrou hrávali na princezné, veď ktoré dievča nie? No a dnes má sestra dve dcéry, moje krsniatka, ktoré sú pre nás malé princezné. Preto som sa rozhodla naplánovať menšiu „dámsku jazdu“. Sestra bola nadšená z môjho plánu a dievčatá ešte viac. A požiadavky boli jasné – musí to byť „princeznovský“ víkend. Tak sa tak stalo.

Vybrali sme si krásny rozprávkový zámok, ktorý sa nachádza v južnom Nemecku, na hraniciach s Rakúskom. Cestovali sme do zámku Neuschwanstein. Keďže je to celkom blízko, vyrazili sme v piatok, po všetkých školských a pracovných povinnostiach. Ubytovanie v okolí viete nájsť veľmi lacno a pre deti do 15 rokov majú vo väčšine hoteloch zľavy. Trasa bola celkom krátka, trvala v priemere šesť a pol hodiny. Sestra s deťmi šli z Trenčína a po ceste ma vyzdvihli v Trnave, kde sme po diaľnici pokračovali do Viedne. Môžete si ale vybrať dve trasy. Prvá je cesta, ktorá vedie cez Rakúsko a pred koncom trasy cez Mníchov. Druhá ide cez Rakúsko dlhšie a plynule prejde rakúsko-nemecké hranice.



Šli sme po diaľnici, predovšetkým po ceste A8, následne sme pred koncom trasy zišli výjazdom 99-Irschenberg na Bad Tölz/Miesbach/Bayrischzell/Irschenberg. Pokračovali sme po ceste B472, ktorá nás doviedla do nemeckého mestečka Füssen, v ktorom sme boli ubytované. Je január, preto sme sa celkom báli ciest, ale nesklamali nás. Dôležité pred cestou v zime je pozrieť si trasu vopred, aby ste vedeli, čo vás čaká a určite spoľahlivé auto, ktorému veríte. Cesta bola jednoduchá a zábavná, pretože sme sa celý čas snažili vysloviť nemecký názov zámku. Pre dievčatá to bol poriadny jazykolam.

Po príchode do Fussenu sa vám naskytne pohľad na úžasnú scenériu – lesy, jazero, vrcholky hôr, hrad. Jednoducho neviete, na čo sa máte skôr pozerať. Mesto je naozaj čarovné a my sme boli ubytované v jeho srdci. Keďže sme náš hlavný program naplánovali na sobotu ráno, chceli sme tam prespať. Ešte doma sme si rezervovali izbu v hoteli Schlosskrone, ktorý je priamo v centre. Po ubytovaní sme zašli na dobrú večeru a naplánovali náš sobotňajší výlet. Naše malé princezničky sa nevedeli dočkať rána, preto sme stávali pomerne skoro. Opustili sme brány hotela a vyrazili k zámku. Priamo k zámku sa môžete dostať miestnym autobusom, ktorý premáva každú polhodinku a stojí 1,80 eura alebo sa za 8 eur odviezť taxíkom. Vybrali sme si prvú variantu, aby sme dievčatám umocnili zážitok z výletu.



Rozprávkový zámok Neuschwanstein nad divokou tiesňavou údolia riečky Pollak v Bavorských Alpách je asi najkúzelnejším zámkom na svete. Jeho belostné veže sa akoby vznášali vo vzduchu na pozadí temnoty zelených jedlí. Samotný palác bol postavený na príkaz Ľudovíta II. Bavorského, ktorý si takto poctil Richarda Wagnera. Od roku 1886 ho navštívilo už takmer 50 miliónov ľudí. Objavil sa aj v niekoľkých filmoch a stal sa inšpiráciou pre známy Disneyland Park v Paríži a v Hong Kongu.

Pred výletom na zámok si určite preštudujte hlavnú stránku neuschwanstein.de, nájdete na nej aktuálne informácie, ktoré sa menia ročnými obdobiami. Keď sme sa rozhodovali kedy tam pôjdeme, našou hlavnou požiadavkou bolo, aby bol palác prístupný v januári. V tomto období je to od 10.00 do 16.00 hod. Dôležitý je tiež lístok. My sme si ho rezervovali za menší poplatok na presný deň online rezerváciou. Môžete si ho tiež zakúpiť na mieste, v Ticket Office, dolu v dedinke Hohenschwangau. Cena je prijateľná, dospelí zaplatia za vstup 13 eur a mládež, teda aj naše princezné, má do 18 rokov vstup zdarma.




Na zámku nie sú povolené individuálne prehliadky, možné sú len prehliadky so sprievodcom, v nemeckom a anglickom jazyku. Angličtina nebola pre nás so sestrou problém, ale dievčatá ešte dobre nerozumeli. Návštevníci, ktorí nehovoria ani jedným z týchto jazykov, môžu využiť prehliadky zvukových sprievodcov , ktoré sú dostupné v japončine, francúzštine, španielčine, taliančine, češtine, slovinčine, ruštine, poľštine, čínštine, maďarčine a podobne. Prehliadka trvala približne pol hodinu. Na chvíľku sme sa ocitli v rozprávke zvanej zámok Neuschwanstein, ktorý je každoročne volený za najfotografovanejší objekt v Nemecku. Aj napriek malému interiéru, bola prehliadka čarovná. So sestrou sme sa vrátili do detských čias závojov a koruniek a naše malé princezničky hltali každý centimeter paláca. Je to naozaj majestátna a honosná stavba, deti ju zbožňovali a dospelým sa miestami zdal luxus až prehnaný. Prehliadka spočíva v návšteve 14 miestností. Prešli sme cez dolnú sálu, spálňu, salón a jedáleň, až sme prišli do trónovej siene. Deti najviac očarila práve táto miestnosť, my so sestrou sme priam jasali v historickej kuchyni. Každý má svoje priority.

Všetky sme sa v tej chvíli túžili stať princeznami. Po prehliadke sme dievčatá zobrali do zámockej kaviarne. Hneď vedľa brány zámku Neuschwanstein nájdete reštauráciu Schlossrestaurant Neuschwanstein a na druhom poschodí v zámku sa nachádza kaviareň Café & Bistro. Vybrali sme si kaviareň v zámku, pretože sme ešte nechceli opustiť jeho brány. Dali sme si výbornú kávu, sladký koláčik a rozprávali sa o tom, aké to mohlo byť - žiť tu a byť princeznou. Naozaj odporúčame navštíviť túto krásnu rozprávku. V tomto ročnom období má obzvlášť svoje čaro. Čakáte len, z ktorého rohu zasneženého kráľovstva pricvála princ na bielom koni a pokloní a vyberie si svoju princeznú.

Za zmienku určite stojí aj okolitá príroda. Na spiatočnej ceste zo zámku sme sa chceli pozrieť na jednu z mnohých vyhliadok, ktoré dal postaviť Maximilián II., aby si vychutnal okolitú prírodu. Najznámejšiu vyhliadku, most Marienbrucke, venoval v roku 1850 svojej manželke k narodeninám. Autobusom sme sa odviezli naspäť do mesta, kde sme si dali zaslúženú večeru v meste a krátku prechádzku po promenáde. Náš výlet sa chýlil ku koncu. Mrzelo nás iba jediné, že sme neprebádali okolie krásneho mestečka Fussen, počká nás nabudúce.