Zdĺhavé cestovanie sa veľakrát negatívne podpíše na zdraví človeka. U ľudí, ktorí sedia dlhú dobu v aute vzniká často problém bolesti chrbta alebo strnulosti svalov. Keď človek opakovane zotrvá v jednej polohe, má to veľmi nepríjemný dopad na jeho telo. 

Výkyvy teploty spôsobujú kŕče

Klimatizované auto je v horúčavách veľmi príjemné, ale i nebezpečné. Teplotné rozdiely, ktoré vznikajú medzi vonkajším svetom a klimatizovaným autom, sú často krát také veľké, že dokážu spôsobiť šok pre naše svaly. Kŕče sú častou reakciou na teplotné šoky. Kritickou oblasťou sa vtedy stáva chrbtica. Svaly okolo chrbtice stuhnú, čo môže spôsobiť stlačenie stavcov a následné pricviknutie určitých nervov. Táto bolesť je veľmi nepríjemná a často vystreľuje do rôznych častí tela, najčastejšie do nôh. Ak sa rozhodnete pre otvorené okno, tak ani toto rozhodnutie nie je žiadnou výhrou. Prúdiaci vzduch z okna dovnútra a zase naopak vplýva na krčnú chrbticu, čo môže spôsobiť stuhnutie šije a následnú bodavú bolesť. 

Človek vzpriamený 

Častým problémom pri dlhých cestách sa stáva tiež zlá poloha tela. Príliš sklopené operadlo nás núti sa hrbiť a výsledkom toho nenesie váhu tela naše svalstvo, ale práve chrbtica. Preto sa odporúča pri dlhšom cestovaní menší sklon operadla a vzpriamená poloha človeka. Táto rada patrí predovšetkým vodičom, aby sa nenaťahovali za volantom a predišli tak kŕčom v rukách a bolesti chrbtice.

Samozrejme, každý znáša cestovanie inak. Najhorším nepriateľom cestovania je nehybnosť. Pri dlhšej nehybnosti teľa sa spomaľuje prietok krvi, čo vedie k nepríjemnej strnulosti, ba dokonca niekedy až k vážnejším zdravotným problémom. Vodičom sa preto na dlhšie trasy odporúča manuálna prevodovka, ktorá núti človeka preradiť, čo znamená pohyb.

Pozor na svetlá

Únava, ktorú počas cestovania zažívame, sa často podpíše práve na našich očiach a spôsobí rezanie a pálenie očí. Zmena svetla, cestovanie v noci, svetlá okolitých áut, to všetko spôsobuje nepríjemnosti našim očiam. Ak cestujete dlhé hodiny za denného svetla a zase v noci za tmy, pre oči to znamená veľký svetelný šok. V takomto prípade podvedome privriete alebo dokonca zatvoríte oči, následkom čoho môžete prehliadnuť brzdiace auto pred sebou alebo chodca. Oslepeniu od protiidúcich áut sa dá predísť. Nehľaďte preto len na jeden bod pred sebou, skúste hľadieť aj do okolia. Keď potom idú autá oproti vám, nehľaďte im do svetiel, ale ku krajnici na svojej strane cesty, aby ste oslepeniu predišli. Zmena pohľadu až tak veľmi vaše oči neunaví.

Každý prežíva cestu inak. Dôležité je však pohodlie, správna poloha tela a teplota v aute. Skúste cvičenie počas jazdy autom. Precvičovanie krku, predkolenia a rúk, a ak ani to nepomôže, odporúčame radšej zastaviť a nachvíľu si oddýchnuť. Nič nie je pri cestovaní dôležitejšie ako ľudský život.