V prírode sa dá vykonávať množstvo aktivít a úplne zadarmo. Ak nemáte počas krásnych slnečných dní čo robiť, vytiahnite bicykle a hor sa na cyklovýlet. Kľudne do tejto aktivity zapojte celú rodinu. Prezradíme vám, ako sa na takýto výlet správne pripraviť. 

Výlet na bicykloch je ideálnou voľbou práve preto, že doň môžete zapojiť celú rodinu, počínajúc najmenšími členmi. Aj keď máte možno obavy, na cyklovýlet môžete zobrať už aj dvojmesačné dieťa. V takomto prípade sa vám oplatí zaobstarať si cyklovozík, v ktorom je dieťa chránené a prichytené bezpečnostnými pásmi. Takýto vozík využijete, ako pri cyklistike, tak aj pri behu. Cyklovozík je skvelým pomocníkom na dlhé trate, nakoľko dieťa je v ňom v bezpečí, no zároveň si môže užívať benefity prírody. Upozorňujeme však na to, že ak sa rozhodnete prevetrať aj najmenšieho člena rodiny, treba myslieť na jeho potreby a povahu. V prípade, že má vaše dieťa rado pohyb, určite zvoľte jazdu po rovnom povrchu a nie po hrboľatom teréne.

Ak máte už väčšie dieťa a potrebujete finančne menej náročnú alternatívu, môžete zvoliť cyklosedačku. Treba, však myslieť na to, že je vhodná skôr na kratšie trasy, nakoľko neposkytuje toľko komfortu, ako vozík. Dôležité je aj jej správne uchytenie na konštrukciu bicykla. Ak prichytíte sedačku vpredu, máte síce lepší dohľad nad dieťaťom, no časom začne byť pre vás sedačka nepraktická a pre dieťa je to menej pohodlné, ako keď má sedačku uchytenú vzadu. 


Ak sú vaše deti už schopné samostatne jazdiť, treba pre ne zvoliť najskôr ľahké trasy po okolí a odsledovať si ako takúto aktivitu príjmu. Ak ich bicyklovanie baví a bez problémov zvládajú dlhšie sedenie na bicykli, môžete s nimi skúsiť aj náročnejší výlet. No neustále myslite na to, že výlety treba prispôsobiť veku a schopnostiam vášho dieťaťa. Inú trasu zvládne 3 ročné dieťa a inú 6 ročné a staršie. Okrem toho si dajte záležať aj na správnom nastavení detského bicykla.

V každom prípade je prvoradá bezpečnosť a komfort vašich detí. Preto nezabúdajte na prilby, reflexné prvky a pohodlné oblečenie primerané počasiu. Každú trasu si vopred naplánujte a zvážte schopnosti a možnosti vašich detí. Ak je to možné, zvoľte trasu, ktorá prechádza okolo ihriska, či bufetu. Okrem toho si nezabudnite pribaliť dostatočne množstvo tekutín a jedla. Pre upútanie detskej predstavivosti, vymyslite svojim deťom motiváciu v podobe rozprávkového príbehu, ktorý vás bude sprevádzať počas celej jazdy. Na konci môžete použiť odmenu v podobe chutnej maškrty.

Cyklovýlet je skvelou možnosťou, ako donútiť, hravou formou, vaše deti k pohybu. Zlepšite tak nielen ich kondíciu, ale aj psychiku, pretože vďaka pohybu sa odbúrava nervozita, či hyperkaktivita. A v neposlednom rade využijete spoločný čas zmysluplne a mimo sociálnych sieti, či televízora.