Tento víkend sme si ešte užívali babie leto, krásnych 20 stupňov a teplé jesenné slniečko. Teda ideálny čas na to vybrať sa s deťmi alebo s partiou kamarátov na jednodňový výlet alebo víkendový pobyt. Vybrali sme si Banskú Štiavnicu - autom ste tam z Bratislavy, či napríklad Poprad za menej ako 2 hodiny, z Košíc približne za tri a zo Žiliny vám cesta zaberie menej ako hodinu a pol.

Aj keď v Banskej Štiavnici a jej okolí je vždy čo objavovať, tentokrát sme sa tam vybrali pre úplne špecifický dôvod. Tým bolo otvorenie obnovenej Kalvárie z 18. storočia. Takmer 11 rokov trvalo, kým reštaurátori a iní odborníci znova obnovili 22 objektov, vrátane dvoch najväčších kostolov, Dolného aj Horného. Pracovať sa bude ešte na dvoch objektoch, už teraz vám však nebráni nič v tom, aby ste túto pamiatku, ktorá sa pred rokmi pre svoj zlý stav ocitla na zozname 100 najohrozenejších pamiatok sveta, mohli ísť obdivovať. 

Zdroj: kalviaria.org

Prečo je však Banskoštiavnická kalvária taká vzácna? Ako sme sa dozvedeli, svojou koncepciou prekračuje bežné stvárnenie Krížovej cesty. Architektonický komplex tvorí 17 zastavení, ďalej tri kostoly (Dolný kostol, Sväté schody a Horný kostol), zastavenie Žalár a Svätý hrob, jediný objekt postavený na opačnej, východnej strane kopca. Veľké poškodenie prišlo v roku 1945, keď sa miestom prehnali vojská, ale neobišli ju ani vandali súčasných dejín – v roku 2004. Cestu na kopec by ste mali aj s deťmi, skôr staršími, zvládnuť pešo, auto môžete zaparkovať kúsok nižšie.

Ak by však predsalen vaše deti túžili aj po iných zážitkoch, ponúkame pár tipov, čo v Banskej Štiavnici s deťmi isto nevynechať.

Terra Permonia
Miesto, kde deti môžu nabrať trocha energie, keď ste ich predtým unavili prechádzkou. Priamo v centre nájdete dielňu Terra Permonia, kde sa deti môžu naučiť pracovať s rôznymi technickými zariadeniami, pília, orezávajú, farbia, režú, ohýbajú, vŕtajú a pid. Menšie deti si môžu pozrieť Mašinkáreň – unikátny a veľký model vláčikov.

Štôlna Michal
Môžete zostať v centre, priamo na nádvorí Turistického informačného centra je vstup do banskej štôlne Michal, s deťmi si môžete vybrať iba krátky úsek a ukázať im tak čaro banského sveta. 


Pohyblivý Betlehem
Keďže o chvíľu tu máme Vianoce, isto ich zaujme aj Štiavnický drevený pohyblivý Betlehem, jeden z najkrajších u nás. Uvidíte v ňom život stredovekého mesta i prácu baníkov, navyše so 400 pohyblivými postavičkami.

A keď sa rozhodnete v Banskej Štiavnici aj prespať, odporúčame Penzión na Trojici, ktorý sa nachádza v samom srdci mesta a históriou priam dýcha. S dieťatom do 5 rokov je pobyt zdarma a na člena rodiny do 15 máte dokonca na ZľavaDňa.sk, kde sme pobyt našli, aj zľavu, zobrať môžete aj psíka. Tak príjemný víkend prajeme.