K Vianociam patria jednoznačne aj vianočné piesne. Nemusíme ich však počúvať len počas sviatkov doma, ale spríjemňovať si môžeme nimi aj čas v aute. Či už ideme na sviatky domov alebo medzi sviatkami navštevujeme príbuzných, priateľov alebo sme na ceste na lyžovačku. Pátrali sme a práve tieto piesne sa ľuďom cestujúcim v autách najviac spájajú s najkrajšími sviatkami roka.

Driving home for Christmas (Chris Rea)
Viete, ako vznikla jedna z najznámejších vianočných piesní? Chris Rea v dávnejšom rozhovore priznal, že to bolo 10 rokov predtým, ako sa naozaj dostala na jeho album. Pred Vianocami v roku 1978 sa potreboval dostať z londýnskeho štúdia Abbey Road domov do Middlesbrough. Jeho žena po neho prišla autom, pretože to bolo lacnejšie ako vlak. Keďže bol vtedy bez zmluvy, nahrávacia spoločnosť by mu lístok nepreplatila. A ako tak stáli v zápche na ceste domov, začal si spievať a postupne vznikala pieseň.

 

Santa Claus is coming to town (Frank Sinatra)
Vianočnú pieseň napísali John Frederick Coots a Haven Gillespie a prvýkrát bola zaspievaná v rozhlasovej šou Eddieho Cantora v novembri 1934. Dodnes ju prespievalo viac ako 200 umelcov, vrátane Binga Crosbyho a The Andrews Sisters, ale aj The Crystals, Mariah Carey, Bruce Springsteen, Frank Sinatra, Chris Isaak, Michael Bublé či The Jackson 5.

 

It's Beginning To Look A Lot Like Christmas (Michael Bublé)
Vianočnú pieseň napísal v roku 1951 Meredith Willson, pôvodne sa mala nazývať "It's Beginning to Look Like Christmas". Hovorí sa, že to bolo počas jeho pobytu v Yarmouth Grand Hotel v Novom Škótsku. Pieseň totiž odkazuje na „strom v parku pri Grand Hoteli“. Park s názvom Frost Park bol naozaj len cez cestu od hotela. Ten stále funguje, v novšej budove, ale na rovnakom mieste. Jednu z najznámejších verzií naspieval Bing Crosby v roku 1951, my poznáme aj tú od Michaela Bublého.

 

It's The Most Wonderful Time Of The Year (Andy Williams)
Pieseň napísaná v roku 1963 sa dostala na prvý vianočný album Christmas Album popového speváka Andyho Williamsa. Pieseň však nebola označená ako hlavný singel, na túto poctu vtedy vybrali pieseň "White Christmas". Pieseň je oslavou a popisom aktivít spojených s vianočnou sezónou, zameraných predovšetkým na stretnutia medzi priateľmi a rodinami.

 

Sleigh Ride (Johnny Mathis)
Podľa Americkej spoločnosti skladateľov, autorov a vydavateľov (ASCAP) sa pieseň "Sleigh Ride" stala jednou z desiatich najviac hraných skladieb napísaných členmi spoločnosti. Najobľúbenejšou inštrumentálnou verziou je práve tá od jej tvorcu Leroya Andersona, ale Johnny Mathis vytvoril najpopulárnejšiu vokálnu verziu.
Last Christmas (Wham!)
V roku 1984 George Michael a Andrew Ridgeley navštívili Michaelových rodičov. Moment, keď pieseň vtedy v detskej izbe vznikla, Ridgeley neskôr nazval "chvíľa zázraku". Dnes patrí k najikonickejším skladbám.


 
A aké piesne si cez sviatky v aute púšťate vy?