Viete, aká je povinná výbava do auta? Výstražný trojuholník, reflexná vesta, náhradné koleso, lekárnička a podobne. To vie každý vodič. Európska únia sa však v mene zvýšenia bezpečnosti cestnej premávky rozhodla nariadiť od roku 2022 ďalšie prvky bezpečnostnej výbavy pre automobily. 90 percent nehôd, pri ktorých dôjde k úmrtiu alebo vážnemu zraneniu, je totiž spôsobené ľudskou chybou a nové technologické vymoženosti v automobiloch vy tomu mohli predísť. O čo pôjde?

Už v máji 2018 podľa serveru idnes.cz Európska komisia navrhla, aby určité bezpečnostné opatrenia boli povinné - napríklad o systémy, ktoré riešia nebezpečný mŕtvy uhol pri nákladných vozidlách a autobusoch alebo varujú vodiča v prípade ospalosti či rozptýlenia pozornosti. Pri používaní mobilného telefónu pribudne inteligentný asistent rýchlosti, kamera alebo senzory pre bezpečné cúvanie, systém núdzového brzdenia, ďalej kvalitnejšie bezpečnostné pásy, alebo napríklad asistent, ktorý udrží vodiča bezpečne v jazdnom pruhu. Európska komisia očakáva, že do roku 2038 pomôžu navrhované opatrenia zachrániť viac než 25-tisíc životov a predísť najmenej 140-tisícom vážnych zranení.

Zavedenie týchto prvkov zatiaľ nie je povinné. Že sa tak stane, je však veľmi pravdepodobné. Politickú dohodu, ktoré Európsky parlament, Rada a Komisia dosiahli v rámci tzv. Trojstranných rokovaní, musí teraz Európsky parlament a Rada ešte formálne schváliť. Nové bezpečnostné prvky budú povinné od roku 2022. O niečo neskôr bude zavedená povinnosť priameho výhľadu pre nákladné autá a autobusy a rozšírené zóny pre náraz hlavy u osobných automobilov a dodávok, pretože v týchto prípadoch sú nevyhnutné konštrukčné zmeny.

Čo vy na to?