Ak plánujete rodinný výlet a máte radi históriu, hrad Beckov je určite dobrou voľbou. Neďaleko od Nového Mesta nad Váhom, presnejšie 8,7 km, sa nachádza obec Beckov. Už z diaľky ju charakterizuje hrad s rovnomenným názvom, ktorý sa s majestátnosťou týči na skale.

Každoročne sa na hrade Beckov koná otvorenie sezóny. Tento rok sa niesol v duchu histórie spojením s príbehom mladej Kataríny z rodu Stiborovcov, ktorej bolo panstvo neprávom odobraté. Na tento historický okamih nadviazali aj organizátori otvorenia sezóny a vytvorili atraktívny program s príbehom na celé letné obdobie, do ktorého zapojili aj okolité hrady – Plavecký hrad a Čachtice.

Niečo z histórie

Hrad Beckov je národnou kultúrnou pamiatkou a má za sebou bohatú históriu. Prvé písomné zbierky pochádzajú z obdobia vlády uhorského kráľa Bela III. Organizátori sa zamerali na obdobie vlády vojvodu Stibora a legende o troch kľúčoch.

Keď v roku 1434 zomrel vojvoda Stibor ml., zanechal po sebe jedinú dedičku, ešte neplnoletú dvanásťročnú Katarínu. Určil troch vykonávateľov svojho závetu: maršálka Adama Besa z Rohowa, Jakuša z Mozurowa a Paška z Jablonia. Poveril ich, aby sa postarali o všetky rodinné majetky a o jeho jedinú dcéru, kým nebude plnoletá.

Peniaze a listiny boli uložené v truhlici na Beckove a zabezpečené troma zámkami. Každý z kastelánov mal jeden kľúč, aby ani jeden bez vedomia druhého nemohol s nimi disponovať. Okrem toho bola každá listina vyhotovená v troch exemplároch a uložená na troch hradoch: Beckov, Čachtice a Plavecký hrad.

V roku 1435 zasadla v Bratislave kráľovská rada, ktorá mala rozhodnúť o závete Stibora mladšieho. V neprítomnosti kráľa Žigmunda bol proces zmanipulovaný a práva Kataríny boli spochybnené. Pre dievčinu to bola zlá doba. Krátko po smrti otca bola nútená opustiť svoje rodné sídlo a stratila nárok na väčšinu svojich majetkov.

Uvedomoval si kráľ Žigmund krivdu, ktorá bola vykonaná na zákonnej dedičke Stiborovských majetkov? Musel vedieť, že argumenty jeho zákonného zástupcu na súde sa nezakladajú na pravde. Ako sa príbeh mladej Kataríny vyvíjal, sa môžete dozvedieť, ak sa vyberiete za históriou hradu Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Počas leta 2019 pomôžete Kataríne obhájiť jej práva ako jedinej a právoplatnej dedičke Stiborovských majetkov.

Čo bude vašou úlohou?

Aby ste pomohli Kataríne zvrátiť jej osud, budete musieť navštíviť troch kastelánov Beckovského hradu, Čachtíc a Plaveckého hradu. Každý z nich má listinu od kráľa. Jej kópiu vám dá. Aby ste mladej šľachtičnej pomohli otvoriť truhlicu s rodinným pokladom a súčasne brány jej domova, budete musieť od každého z kastelánov získať jeden kľúč.

Ako a kde kľúče získate sa dozviete tu: http://www.hrad-beckov.sk/tri-kluce-pre-katarinu/

Zapojíte sa tak aj do súťaže o atraktívne ceny a v neposlednom rade pomôžete odkryť kus histórie z okolia hradov. Na získanie kľúčov budete mať celé leto. V septembri, presnejšie 21.9.2019 sa podujatie uzavrie a vyhodnotí.

Ak teda hľadáte dobrý tip na výlet za históriou, určite sa na Beckove a v jeho okolí dobre zabavíte!