Experti sa zhodujú, že užívanie si obľúbených skladieb za volantom prináša viacero zdravotných benefitov. Výskum hudobnej služby Spotify tiež ukazuje, že predovšetkým počas sólo jázd, keď sme v súkromí nášho auta sami, tak siahneme po špeciálnom zozname skladieb, ktoré si pustíme poriadne nahlas a spustíme k nim z plného hrdla. 

Hudba lieči
Pre mnohých z nás sú to piesne, po ktorých si trúfneme siahnuť len v aute, ktoré poskytuje zvlášť intenzívny zážitok z počúvania hudby. Priestor je navrhnutý tak, aby sa plnohodnotne vyplnil zvukom. „Spievať nahlas a bez zábran - doslova sa odviazať – znamená uvoľniť značné množstvo mentálnej záťaže, pretože do spevu vkladáme viac energie,“ hovorí profesor Stephen Clift z Canterbury Christ Church University vo Veľkej Británii, uznávaný odborník na zdravotné benefity spievania. „Najmä keď spievame známe pesničky nahlas, zažívame dobrý pocit vychádzajúci z hlbšieho a pomalšieho dýchania a tiež zo zvýšenej svalovej aktivity. Cítime sa menej stresovaní a viac uvoľnení.“ 

Súkromný koncert v aute
Užiť si svoj vlastný súkromný koncert v aute vieme najmä vtedy, keď sa zvukový systém auta postará o dokonalú kulisu. Nie je nič horšie, keď vaša obľúbená pieseň znie akosi "plechovo" alebo neprirodzene. Prémiový zvuk sa už dlho spája najmä so značkou reproduktorov B&O a ich systém B&O PLAY si môžete teraz vychutnať aj vo svojom aute. Ako jedna z prvých s nám prišla nová generácia Fordu Fiesta. 

Ide o dokonalú voľbu nielen preto, že je najvýkonnejším v rámci tohto segmentu, ale inžinieri strávili celý rok počúvaním viac ako 5 000 skladieb, aby dokonalo odladili ozvučenie s celkovým výkonom 675 Wattov. Znie jednoducho skvele, či práve hrá Adele, Foo Fighters, Jay-Z alebo nejaká relaxačná klasika. Počas testovania počúval vývojový tím tiež živé nahrávky ikonických vystúpení, aby ste z prílevu energie a emócií nadobudli pocit, že ste priamo na mieste činu. Dokonca sa odhodlali nahrať viacero vlastných skladieb, aby si boli istí, že je pokryté celé spektrum zvukov. „Radi využívame živé nahrávky, pretože ukazujú, ako ozvučovací systém reprodukuje každú emóciu prenášanú hudbou – akoby ste boli priamo tam. Keď dostanem zimomriavky, viem, že sme spravili dobrú prácu,“ povedal Stefan Varga, inžinier akustických systémov
v HARMAN International. 


Po zžití sa so zvukovým prejavom domácich audio systémov značky B&O PLAY v testovacom laboratóriu v Kolíne nad Rýnom v Nemecku sa vývojový tím vrhol na ladenie reproduktorov. Najprv vo zvukovom laboratóriu a potom na cestách v mestách, mimo nich aj na diaľnicu, aby si boli istí, že každý zvuk sa správne dostane k poslucháčovi, že je prejav vyvážený a rešpektuje umelecký zámer. Výsledkom je krištáľovo čisté ozvučenie s osemkrát vyšším výkonom, než aký mal gitarový zosilňovač Jimiho Hendrixa na festivale Woodstock. Ozvučenie tvorí 10 strategicky umiestnených nenápadných reproduktorov, ktoré vytvárajú 360-stupňové zvukové pole. Výškové a stredové meniče sú rozmiestnené v celom interiéri vrátane palubnej dosky. 

Akú hudbu si v aute púšťaťe vy?