Aktualizované 3. marca - Je najlepší v Európe. Pred dvomi rokmi sa stal vicemajstrom Európy na pretekoch v Belehrade, tento víkend už siahol na titul majstra Európy na majstrovstvách v Glasgowe v behu na 60 metrov. Ján Volko má za sebou naozaj úspešný mesiac. Okrem spomínaného zlata, na začiatku februára skončil na prestížnom atletickom mítingu v Madride druhý vo finále behu na 60 metrov s časom 6,58 sekundy. O pár dní na to s časom len o 0,04 sekundy horším uspel na halových majstrovstvách Slovenska v atletike a vytvoril nový rekord halových majstrovstiev Slovenska. To všetko so sebou obnáša veľa cestovania, aj autom. Ako si však na dlhých cestách udržuje svoje nohy v kondícii a svieže? Jeho tajomstvom je okrem iného aj priestranný Ford Custom. 

“Som človek, ktorý celkom rád šoféruje, i keď v bratislavských zápchach to nie je vždy úplne jednoduché. Keď však ideme aj s tímom na nejaké podujatie, povinnosť šoférovania prenechávam im, aby som pred pretekmi nemusel tráviť čas sedením v jednej polohe, čo by pre moje nohy nebolo dobré,” hovorí úspešný atlét.

V jeho štandardnej výbave musia byť samozrejme kvalitné tenisky, náhradné tretry, dresy, bežné veci na oblečenie, masážny valec a iné regeneračné pomôcky na prvú pomoc, aj počas jazdy v aute.  Aj preto je veľkou výhodu mať k dispozícii väčšie auto. Vďaka spolupráci s Fordom si už mohol vyskúšať modely Galaxy, C-max a posledne si pochvaľoval Tourneo Custom. “Väčšinou nás chodí viac, využívame teda možnosť plne využiť sedem miest plus miesto pre šoféra. Osvedčilo sa mi aj to, že som sa mohol pohodlne natiahnuť na troch sedadlách. Skúšali sme už aj dať niektoré sedadlá preč, keď sme šli napríklad len piati a odviezli sme tak viac batožiny,” vysvetľuje zverenec trénerov Róberta Kresťanka a Nadi Bendovej.So sebou si však vezie napríklad aj špeciálnu elektroliečbu. “Využívam ju najmä večer po cestovaní, ale dá sa používať aj počas jazdy. Ide o dve elektródy, ktoré pripojíte k prístroju a oni určitou frekvenciou a pulzami simulujú nohám aktívny pohyb, beh. Nohy sú ľahké a uvoľnené,” vysvetľuje Volko s tým, že ako dobrá náhrada pre niekoho, kto by chcel pomôcť svojim nohám pri dlhom šoférovaní je aj lopta. “Ak máte automat, dáte si ju pod nohu, ktorou držíte plyn a brzdu. Zamedzuje tomu, aby sa dokrvovali končatiny.” Účinné sú podľa neho aj kompresné ponožky, ktoré vracajú krv naspäť do srdca a teda celkovo napomáhajú cirkulácii krvi a podceňovať by sa nemali ani zastávky počas jazdy, keď sa človek narovná.

Mladý atlét má celkovo rád autá a tiež sleduje rôzne novinky, preto si vie dopriať a oceňuje aj nové vychytávky. “V aute všeobecne oceňujem, ako som už spomínal, komfort, teda napríklad elektricky nastaviteľné sedadlo či chrbtovú opierku. Ja si ešte pod chrbát podkladám aj špeciálnou podložkou, aby ma nebolel. Zvykol som si aj na automatickú prevodovku najmä v zápchach, no nemôže mi chýbať ani automatická klíma či tempomat. A vrátiť sa po tréningu do vyhriatych sedadiel je tiež výhodné a dokáže mi to veľmi pomôcť,” dodáva Volko, ktorý rád cestuje, nielen na preteky, ale napríklad aj na Donovaly, kde majú dom a kde rád oddychuje.

Fandíte Jánovi Volkovi na pretekoch?