Niektorí ľudia zvyknú tvrdiť, že v tomto ročnom období sa nedajú podnikať žiadne výlety a nič sa nedá robiť. Ale opak je pravdou. Stačí, ak sa lepšie oblečiete a spoznávať krásy Slovenska môžete aj v chladnejšom počasí. Ideálne autom, ktoré vás dopraví na zaujímavé miesta aj v nečase.A tak sme sa uplynulú sobotu vybrali s rodinou na celodenný výlet len kúsok od Bratislavy. Išli sme len s rodičmi a krsniatkami, ktoré majú už 13 rokov, a tak sme si dali za cieľ za deň stihnúť toho čo najviac. A naozaj, zistili sme, že čarovné miesta sú aj len kúsok od nás - bola by škoda ich nepreskúmať.

Francúzsko v Budmericiach
Z Bratislavy sme vyrazili ráno. Našou prvou zastávkou bol kaštieľ v Budmericiach, ktorý zrekonštruovali a sprístupnili pre verejnosť v roku 2016. Cestu tam sme si vybrali po diaľnici do Trnavy, pretože výjazdom sa ľahko dostanete do Budmeríc. Ak sa chcete vyhnúť diaľnici, pokojne môžete použiť tzv. „starú cestu“ cez Pezinok a Modru. Cesta trvá pri ideálnej premávke hodinu a pol, cez obe trasy. Ak sa tam vyberiete napríklad z Trenčína, tak vám bude cesta trvať iba hodinu.Okolie Budmerického kaštieľa je otvorené pre verejnosť stále. Istá povesť hovorí, že sa gróf vo Francúzku zamiloval do francúzskej kontesy, ktorú chcel požiadať o ruku. Zaumienil si však, že najprv musí svoje sídla upraviť tak, aby jej pripomínali francúzske zámky. Práve preto je tento kaštieľ podobný francúzskemu štýlu. Okolie kaštieľa je priam čarovné a lúky naozaj rozsiahle. Keďže Ján Pálffy mal veľmi rád poľovačky, často sa v jeho okolí poľovalo. Z dvora kaštieľa by ste sa poľnými cestičkami dostali do susedných dedín, dokonca aj na hrad Červený kameň. Čaro tohoto sychravého obdobia nám ponúklo naozaj kúzelnú prechádzku po okolí, ktorú sme si veľmi užili a nadýchali sme sa čerstvého vzduchu.

Po návšteve kaštieľa sme sa rozhodli vo výlete pokračovať. Našou ďalšou zastávkou bol práve hrad Červený kameň. Z Budmeríc sme sa vybrali trasou po ceste 1090, ktorá viedla cez pár menších dedín a trvala štvrť hodinku. Na výber sú ale viaceré možnosti trasy. Prvá začína na parkovisku v obci Častá, ktorá leží kúsok za Modrou. Ak si aj nevšimnete samotný hrad, nedokážete prehliadnuť obrovské smerové tabule, ktoré vás dovedú rovno na rozsiahle parkovisko priamo pri hrade. My sme sa rozhodli pre túto možnosť. Bol čas obeda, tak sme sa s rodinou rozhodli najesť pod hradom - v reštaurácii Taverna Červený kameň. Deti boli spokojné, my dospelí sme si dopriali dobrú kávu, a tak sme sa vybrali na prehliadku. Chceli sme ju stihnúť, keďže v zimnom období sú posledné o pol 4 a my sme mali naplánovaný vstup o 13.30.
Prehliadka hradu
Ešte pred prehliadkou sme si stihli obzrieť nádvorie hradu. V strede nádvoria sa nachádza studňa prianí, samozrejme sme tam vhodili mincu a zapriali si. Prehliadka sa začala pri vstupných dverách do hradu, sprievodca nás previedol interiérom a rozprával naozaj pútavo. Na Červenom kameni bola napríklad jedna z prvých alchymistických lekární, nachádza sa tu replika koča, ktorý používal rod Pálffyovcov.

Tým, že je hrad menší, prehliadka netrvala dlho, a preto si ju užili aj deti. Je to síce jeden s najmenších hradov na Slovensku, ale atmosféra vás prenesie do časov minulých. Na konci prehliadky nás sprievodca zaviedol do podzemnej časti hradu, ktorá slúžila najprv ako hladomorňa, ale po rekonštrukcii tu nájdete naozaj krásny veľký priestor, v ktorom sa často uskutočňujú rôzne ochutnávky vín a podobné akcie. Po skončení prehliadky sme si obzreli okolie hradu, ktoré je naozaj čarovné. Pri vstupe do hradu sa nachádzajú lúky a mini bludisko, v ktorom sa deti vyšantili. V obchode so suvenírmi sme si kúpili ako pamiatku na dnešný výlet unikátny suvenír, ktorým je 0 euro bankovka s vyobrazením Hradu Červený Kameň.

Pokiaľ ale túžite po prechádzke v prírode a bude vám priať príjemné jesenné počasie, vyberte sa smer obec Píla, ktorú s dedinkou Častá spája hradné návršie, a vyberte sa po žltej turistickej značke pomedzi domy. Nasledovať bude strmšia lesná cesta, ktorá vás približne za dvadsať minút vyvedie priamo k hradu.
Magická rozhľadňa
Po inšpiratívnej prehliadke a nádhernom hrade sme sa rozhodli si po ceste domov spraviť ešte jednu zastávku. Cestu domov sme si vybrali po inej trase, cez Pezinok a Modru. Po ceste sme našli novootvorenú rozhľadňu, ktorú sme sa rozhodli navštíviť. Zistili sme, že je otvorená nonstop a zdarma, tak sme sa rozhodli dnešný výletný deň zavŕšiť výhľadom na západ slnka. Cesta z Červeného kameňa na rozhľadňu nám trvala niečo okolo pol hodiny.

Rozhľadňa sa nachádza na vrchole Veľkej Homoli a jej výška je 20,4 metra. Drevená atrakcia poskytuje jedinečný pohľad na rakúske Alpy, no taktiež aj na panorámu Malých Karpát, Podunajskú nížinu, Biele Karpaty, Považský Inovec Tribeč, Strážovské vrchy, Vtáčnik, Veľkú Fatru, Pohronský Inovec či Chřiby na Morave. Lepšie zakončenie rodinného výletu sme si ani nemohli priať. Čakala nás už len cesta domov, ktorú sme absolvovali už spomínanou cestou cez Pezinok a Modru, trvala približne hodinu a pol. V priebehu jedného dňa sme toho zažili naozaj veľa, prechádzky lesom a hradom, a to všetko len hodinku a pol od Bratislavy.