Či už máte chuť na ženský román, vesmírnu drámu alebo sci-fi príbehy, audioknihy vám dokážu spríjemniť dlhé cesty autom. Vypočujte si ukážky pár z nich.

Dievča vo vlaku
Táto audiokniha rozpráva príbeh Rachel, ktorá dochádza ranným vlakom do Londýna. Deň čo deň vlak však vlak na chvíľu zastaví, a tak má možnosť nahliadnuť do blízkeho domu a súkromia mladého páru. Raz však zahliadne niečo, čo ju šokuje, a krátko nato sa dozvie, že žena je nezvestná. Má sa obrátiť na políciu? Problém totiž je aj v tom, že Rachel nie je práve vieryhodná svedkyňa. Občas si udalosti nepamätá moc presne a tento príbeh je zamotaný.


 

Marťan
Mark Watney je najslávnejší muž na Zemi, ale nie je na Zemi. Bol súčasťou misie a ako jeden z prvých ľudí prešiel po Marse. Skoro zahynul v prašnej búrke a zvyšok jeho posádky odletel v domnení, že je mŕtvy. Mark im nemá ako odoslať správu, že prežil. A aj keby sa s ľuďmi na Zemi spojiť dokázal, zásoby mu dôjdu oveľa skôr, než by stačila doraziť pomoc. Mark sa však nevzdáva. Vyzbrojený iba svojím dôvtipom, technickými zručnosťami a nevyčerpateľným zmyslom pre humor, ktorý sa pre neho stane najcennejším zdrojom sily, sa púšťa do tvrdošijného boja o prežitie.

 

Muž menom Ove
Určite toho starého zloducha poznáte - všetko vie a vie najlepšie, nezmyselne šetrí, správa sa ako samozvaný strážca poriadku v najbližšom okolí a neustále otravuje so zbytočnosťami, pretože mu "ide o princíp". Lenže s Ovom život pekne pozametal. Teraz má 59 rokov, pred niekoľkými rokmi ho vystriedali na pozícii predsedu družstva vlastníkov, nedávno mu zomrela žena a v práci ho poslali do penzie. Vo svete, kde ľudia striedajú značky áut a nedokážu si nič opraviť vlastnými rukami, už pre neho nie je miesto. Audiokniha rozpráva o priateľstve, ktoré dokáže vrátiť chuť do života, aj keď sa mohlo zdať, že stratil zmysel. Niekto tých ľudí predsa musí naučiť, ako sa správne šoféruje a čo to je poriadne auto. Lebo ak by mal mať Ove niečo vyryté na pomníku, potom jedine: „Vždy myslel na spotrebu paliva."

 

 Príbeh služobnice
Dystopická vízia ukazuje blízku budúcnosť na pôde dnešných Spojených štátov amerických, ktoré sa premenili na republiku Gileád a vlády sa chopil klérofašistický režim, ktorý militantne volá po návrate k tradičným hodnotám. Krajina sa potýka s ekologickými katastrofami a stratou ľudskej plodnosti, takže ženy, ktoré ešte môžu mať deti, sú ako "služobnice" nútené k sexuálnemu otroctvu v rodinách veliteľov, aby s nimi splodili potomkov miesto neplodných manželiek. Jednou z nich je aj rozprávačka, ktorá musí obozretne manévrovať medzi Veliteľom, jeho krutou manželkou, gazdinou Martou i ostatnými služobnicami. Podľa románu vznikol v roku 2017 úspešný a oceňovaný televízny seriál s Elisabeth Moss, Josephom Fiennesom či Alexis Bledel v hlavných úlohách.Denník Bridget Jonesovej
Bridget je slobodná tridsiatnička, ktorá by - asi ako každý - rada našla pravú lásku. Len si musí dať pozor na určité typy mužov: alkoholikov, workoholikov, chorobných dlžníkov, mužov, čo majú priateľku alebo sú ženatí a pod. Do toho netreba zabúdať na jej talent na trapasy, pochybnosti o svojom vzhľade a konfrontácie s opačným pohlavím či s hriechmi proti zdravému životnému štýlu – to všetko zveruje svojmu denníku. Román bol roku 2001 sfilmovaný s Renée Zellweger v hlavnej úlohe. Adaptácia druhého dielu sa v kinách objavila roku 2004 a tretí film Dieťa Bridget Jonesovej v roku 2016.