Nina a Matúš Krnčokovci sú s dcérami Terezkou a Marínkou často na cestách.

Štvorčlenná rodina spolu s dvoma psími „útulkáčmi“ sa presúvajú autom zväčša za dobrodružstvom spoločne. Aké má Nina „vychytávky“ a čo nesmie pri dlhšej ceste autom chýbať? Aké veselé príhody z cestovania sme od Niny vytiahli? Čítajte!

Cestovať s deťmi je už samé o sebe výzva. Ako ju zvládaš? Terezka a Marínka sú vášnivé cestovateľky, alebo sa im do auta moc nechce?

Môj šoférsky život sa po narodení detí našťastie nezmenil. Hneď od prvého momentu bolo auto ich prirodzeným prostredím, takže s cestovaním v aute nemajú žiadne problémy.

Rada šoféruješ? Keď cestujete spolu, striedate sa za volantom s Matúšom?

Nenašla som v šoférovaní nejakú vášeň ale musím povedať, že ak nie som dlhšiu dobu za volantom, už mi šoférovanie chýba. Obaja sme šoféri, takže sa občas za volantom striedame.

„Kecáte“ si do šoférovania, alebo má pravdu ten, kto je aktuálne za volantom?

Do šoférovania si moc nehovoríme. Ten, kto je za volantom rieši dopravnú situáciu. Občas ako spolujazdec brzdím nohami keď je Matúš za volantom. Na druhej strane, keď šoférujem ja, vidím, ako ma nenápadne sleduje. Nemá však odvahu niečo povedať, lebo vie, že by so svojim názorom neobstál.

Máte nejaké zlozvyky pri šoférovaní?

Musím sa priznať, že pri cúvaní nepoužívam spätné zrkadlá. Naučili ma to tak v autoškole a neviem sa toho zbaviť.

Máš nejaké overené tipy, ako zabaviť deti pri dlhej a nudnej ceste?

Našim deťom stačí pri dlhej ceste hudba. Radi ešte spolu hrávame hru Hádaj na čo myslím.

Máte nejaké veselé príhody z cestovania autom? 

Veľakrát sa nám s Matúšom stáva, že keď odvezieme deti do škôlky a pokračujeme v ceste, uvedomíme si, že si kyvkáme hlavami a spievame „Fíha tralala, prečo je to tak“. Detské pesničky na CD sú veľmi „nákazlivé“.

Mamičky často riešia jedlo, pitný režim, zdravé sedenie. Si skôr matka, ktorá je v tomto ohľade racionálna, alebo máš svoje zásady čo a ako treba zabezpečiť?

Máme autosedačky vekovo vhodné pre naše deti. Čo sa týka jedla a pitia, radi sa zastavíme na najbližšej pumpe či motoreste. Deti občas jedia aj v aute. Niekedy si nájdu po sedačkách aj jedlo z predošlej jazdy.


Majú dievčatá niečo špeciálne obľúbené na cesty? Plyšovú hračku, vankúš, deku?

Terezka má svoju obľúbenú plyšovú pandu, ktorá s nami cestuje všade. Menšej Marínke stačí k spokojnosti v aute cumlík.

Poriadok v aute je veľmi obľúbenou témou pre rodiny s deťmi. Ako to vyzerá u vás v aute?

Pre nás je auto druhým domovom, takže tam nájdete všetko. Snažím sa udržiavať poriadok, no je to pri dvoch deťoch náročné. Občas mi Matúš vezme auto „do parády“ a potom mám chvíľu pocit, že mám nové auto.

Čo ti ako šoférke nesmie v aute chýbať? 

Nabíjačka. Ja mám totiž večne vybitý mobil.

Keď sa povie rodinné auto, čo to pre teba znamená? Ako by malo vyzerať?

Rodinné auto? Určite sa ráta veľký kufor. Čím väčší, tým lepší. Ja sa neviem zbaliť striedmo ani na dva dni. Vozíme so sebou aj našich dvoch psíkov, takže im v kufri musíme vymedziť priestor. Chodíme vždy nabalení ako takí Griswoldovci.

Aké sú vaše najbližšie cestovateľské plány?

Chceli by sme navštíviť Indonéziu. Teším sa tam na cestu v prenajatom aute. Určite to bude adrenalín!