Cestovanie s deťmi je často veľkou výzvou. Mama za volantom musí zvládať okrem dopravnej situácie aj požiadavky všetkých pasažierov. Ako sa to všetko dá zvládnuť?

Na otázky nám odpovedala Zuzana Mittelmann z portálu Chicmama.sk, mama dvoch dcér.

Jej 9 ročná Vendulka a 4 ročná Danielka Mia sú veľké cestovateľky. Rodinné výlety na kratšie aj dlhšie vzdialenosti sú doslova životným štýlom celej rodiny.

Spomínala si, že cestujete často. Máte nejaký systém, ako sa zbaliť, čo si zobrať  na cesty a najmä, ako zabaviť deti?

Pri častom cestovaní s deťmi sme si vytvorili priam dokonalý systém. Už samotné balenie na dovolenku je systematické – dcéry majú každá svoj malý kufrík na oblečenie, tašku na hračky a desiatovú taštičku do auta. Nám rodičom potom stačí dobaliť zvyšok. Keď sa balíte viackrát za mesiac, celý proces sa vám zautomatizuje. Málokedy sa stane, že chýba niečo podstatné, takže nám to funguje.

Dôležité je mať v dosahu veci, ktoré počas cesty budeme chcieť využívať. Ako správna mama chystám aj niečo dobré pod zub pre celú posádku. Čo sa týka zábavy, dievčatá si balia hračky samé a mávajú ich v aute poruke. Stane sa, že sa sestry občas podpichujú, hašteria či sa len jednoducho nudia. Vtedy je fajn spraviť si malú prestávku a na pár minút niekde zastaviť.

Máš pre mamy vodičky nejaké „vychytávky“, ktoré na deti určite fungujú?

Mám dobré skúsenosti s tým, že keď deťom vysvetlím kam ideme a dokážem im opísať aj časový plán, sú spokojnejšie. Vedia napríklad to, že na chalupu sa dostaneme o hodinu, čo je pre ne celkom znesiteľný čas. Vtedy nepotrebujú ani extra zábavu, no keď cestujeme niekoľko hodín, balíme aj hračky, obľúbené vankúšiky a tiež niečo dobré pod zub. Cestujeme často. Možno aj to je dôvod, že sú dcéry zvyknuté presúvať sa.

Aké hračky deťom spríjemňujú cesty?

Preferencie sa menia vekom a každá z dcér je iná. Od toho sa odvíja aj balenie hračiek na cesty. Staršia Vendulka sa už balí úspornejšie – často jej stačí blok a farbičky, prípadne tablet. Mladšia Danielka má aktuálne „bábikovské“ obdobie, takže si vždy zbalí svoje obľúbené bábiky a doplnky k nim. Ja ako mama mám vždy v kabelke extra poklady. Nájdu sa tam farbičky, kvízové hry na kartičkách, či iné obľúbené hry, ktoré sú kompaktné a vhodné na cesty. Takéto tromfy z kabelky zachránia každú krízovú situáciu!

A čo potreby detí ako hlad a smäd? Sú nejaké možnosti, ako deťom ulahodiť a zároveň mať pohodlnú cestu?

V otázke čo a ako zabaliť na cesty som za mamičkovské roky vyšpekulovala niekoľko tipov. Najviac sa mi osvedčilo zabaliť deťom desiatové balíčky. Je zákonité, že deti sa ozvú už po piatich minútach v aute s typickou hláškou, že sú hladné a smädné, aj napriek tomu, že pred cestou jedli a pili. Preto už pri nasadaní do auta potešia desiatové balíčky – každá má svoju taštičku a v nej už prichystané jedlo a pitie. Väčšinou ide o žemľu alebo rožok, ovocie, oriešky alebo sušené ovocie a nejakú sladkosť v podobe čokoládky. Fľaška s vodou je tiež samozrejmosťou. Osvedčilo sa mi, že keď si deti pozrú obsah taštičky, samé sa rozhodujú, kedy čo zjedia a vypijú a majú teda aj pocit, že je všetko tak, ako si samé naplánujú. Môžu tak spokojne cestovať.