Niektoré deti sú bezproblémové - posadíte ich do auta, dáte im do ruky hru alebo sa zabavia samé. No sú aj deti, ktorým jazda v aute nerobí dobre a býva im nevoľno. Aj keď môžete mať napríklad dobrú autosedačku a jazdiť plynule, vaše dieťa napríklad nedokáže pozerať rozprávku či byť sklonené nad nejakou hrou. V tom prípade treba dbať na jeho komfort oveľa viac. Spýtali sme sa niekoľkých mamičiek, čo im funguje, aby ich deti boli v aute v pohode. Toto nám z toho vyšlo.

7 tipov proti nevoľnosti v aute

  • Dobrá autosedačka - správny výber autosedačky je kľúčový. Najideálnejšie je si ju vyskúšať priamo v predajni, aby pasovala nielen do vášho auta, ale najmä vyhovovala veku, váhe a potrebám vášho dieťaťa. Všetko o tom, ako ju správne vybrať, sme písali TU.
  • Správne sedenie - tí, ktorým býva v aute nevoľno, by mali sedieť na sedadle vpredu (týka sa dospelých) alebo vzadu v strede. Keď dieťaťu nie je dobre, podoprite mu hlavu vankúšom alebo keď môže niekto dospelý sedieť pri ňom, držte ho za ruku a pomôžte mu zaspať. Nemusí mu byť nevoľno len fyzicky, ale aj o strach či úzkosť .V najhoršom prípade sa odporúča tabletka, ale veľmi pomôže aj to, keď sa dieťa pozerá priamo pred seba alebo zavrie oči.
  • Jedlo a pitie - mamičkám pri menších deťoch sa osvedčilo, keď im zavesili na sedadlo pred nimi vrecko, v ktorom môžu mať napríklad chrumky alebo nádobku s pitím. Pozor dávajte aj na to, aby nešlo dieťa do auta s veľmi plným, ale ani prázdnym žalúdkom. Keď príde nevoľnosť, dobré sú zázvorové sušienky a kola. Oplatí sa mať v zásobe vrecko na zvracanie alebo vlhčený uterák na osvieženie. 
  • Adekvátna zábava -  deťom môže byť nevoľno aj vtedy, keď majú príliš veľa zrakových vnemov, ako napríklad pohyb za oknom, čítanie alebo pozeranie sa do telefónu, či tabletu alebo na trasúce sa predmety, hračky. Preto, ak vaše dieťa trpí nevoľnosťami, vyberte niečo iné. Najideálnejšie je spievanie, rôzne slovné hry, audioknihy s rozprávkami, počúvanie pesničiek či obyčajný rozhovor.
  • Vzduch a klimatizácia - aj vzduch má veľký vplyv na to, ako sa dieťa v aute cíti. Pozor na vydýchaný vzduch, pred jazdou vyvetrajte alebo nastavte klimatizáciu tak, aby v kabíne cirkuloval čerstvý vzduch. Všetkého však veľa škodí a ani s klimatizáciou či prílišným vetraním počas jazdy to nepreháňajte - môžete prechladnúť, prípadne horšie zareagujú alergické deti. Pozor tiež na rôzne pachy, napríklad na silný parfém v malom priestore auta.
  • Pozor na prehriatie - blíži sa obdobie, kedy nám bude doslova slnko piecť na auto. Zaobstarajte si preto tienidlá na okná, vyhnete sa úpalu detí a iným problémom. A tiež deti do auta príliš nenaobliekajte. Jednak to nie je bezpečné, keď je dieťa v autosedačke, ale tiež môžu prechladnúť. Ak sa im spotí chrbátik, pri vychádzaní z auta ich ľahko ofúkne.
  • Plynulá jazda - šoférujte plynulo a bez zbytočnej agresivity či prudkých manévrov, rýchlych zabrzdení alebo pádov do zákrut, čo môžete nevoľnosti u detí len dopomôcť.

 A samozrejme,ak je to možné, robte si prestávky.