Keď sa rozhodujete pre kúpu autosedačky, platí, že by ste mali poznať svoje dieťa, svoje auto, ale vedieť aj kedy a ako často ju budete využívať. Aby ste kúpili správne a boli si istí jej bezpečnosťou, neváhajte sa pýtať v predajni na všetko. Aj toto.

1. Môžem si autosedačku vyskúšať priamo v predajni?
Fakt, ktorý vám odporučí každá mamička, ktorá si už kupovala autosedačku (alebo nové auto k existujúcej autosedačke) je, aby ste vždy prišli na predajňu a vyskúšali si sedačku priamo vo vašom aute. „Veľa záleží aj od sklonu sedadiel – ukázalo sa nám niekoľkokrárt, že každé auto má inak naklonené sedadlá a nie všetky autosedačky potom sedia,“ vysvetľuje Danica Privarová z obchodu Candies, ktorý sa dlhodobo venuje predaju autosedačiek a kočíkov a poradenstvu zákazníkom. „Je úplne v poriadku, že prídete s autom priamo pred predajňu, kde ju otestujeme – musí vám sedieť do auta a byť pohodlná pre dieťa. Každá je inak formovaná, inak vyplnená, každá má inú tvrdosť materiálov,“ dodáva Privarová.

2. Prečo by bábätká do 15 mesiacov mali jazdiť v protismere?
Dieťa do 15 mesiacov by malo sedieť (najlepšie vo vajíčku) otočené v protismere jazdy. Pre dieťa ako také je najlepšie, keď je v protismere čo najdlhšie. Je to 5-násobne bezpečnejšie, záťaž detskej chrbtice pri čelnom náraze v pozícii proti smeru jazdy je približne tretinová oproti pozícii po smere jazdy. Zo štatistík nehôd malých detí vyplýva, že najviac detí zomiera v autách medzi prvým a druhým rokom svojho života. Telíčko je ešte slabé a postupne sa vyvíja, preto tlak veľmi slabo znáša. „Zároveň autosedačky, ktoré sa upevňujú v protismere, sa dajú oveľa viac polohovať, čo je pre dieťa pohodlnejšie, ale aj bezpečnejšie,“ dodáva Privarová.

3. Rozhoduje výška alebo váha dieťaťa?
Práve v tomto roku vstúpilo do platnosti nové európske nariadenie o bezpečností detí v autách, i-Size, ktoré určuje delenie autosedačiek, nie podľa kilogramov, ale podľa výšky. Poznatky zo skúmania ukazujú, že takto vyberaná sedačka je oveľa bezpečnejšia, rovnako pre hlavu a chrbticu dieťaťa, či bočnom náraze. Dieťaťu stačí za život vystriedať v ideálnom prípade 3 autosedačky, s tým, že jednotlivé kategórie by sa nemali preskakovať.

  • od 40 do 75 cm = v  starom nariadení približne 0-13 kg, do cca 1 roka, v protismere jazdy
  • od 60 do 105 cm = v starom nariadení približne 9-18 kg, do 4 rokov, v protismere jazdy
  • od 105 cm do 150 cm = v starom nariadení približne 15- 36 kilogramov, do 12 rokov, v smere jazdy

4. Čo by mala obsahovať kvalitná autosedačka?
Medzi absolútnym základom by mali byť tieto tri veci:

  • dobré zabezpečenie = pásanie (ideálne 5-bodový bezpečnostný pás) alebo ISOFIX na sedačke aj v aute.
  • vankúšiky v opierke hlavy a v celej autosedačke (ktoré sa dajú vyberať, ako dieťaťko rastie), ktoré dieťa chránia, ale zároveň zmenšujú priestor v sedačke. „Mnohí rodičia to nechcú pochopiť, ale naozaj čím je autosedačka tesnejšia, tým je to bezpečnejšie, samozrejme všetko s ohľadom na pohodlie bábätka,“ vysvetľuje Privarová. Kedysi hlavové opierky neboli, ale aj v tomto ide bezpečnosť detí v aute stále dopredu.
  • absorbér proti bočnému nárazu, ktorý si vieme ručne nasadiť na tú stranu, kde sú dvere auta. Pri náraze sa totiž všetko v priestore posúva o o 25 cm. Je to jedna z vecí, na ktorú dbá nové nariadenie i-Size.

 

5. Stačí autosedačku pripnúť bezpečnostným pásom?
Dôležité je rešpektovať zásady používania vlastnej sedačky, nechajte si poriadiť.

6. Ako viem, že je autosedačka dobre zapnutá?
Autosedačka má dnes už viacero možností, ako ju uchopiť – či už je to na kotvu, pás a ISOFIX alebo iba na bezpečnostný pás alebo na pás a ISOFIX, treba však vždy rešpektovať všetky pokyny, inak stráca autosedačka zmysel a neplní svoju funkciu. Ideaálne je, ak si môžete priamo v predajni vyskúšať zapínanie sedačky alebo vajíčka v ukážkovej stoličke (alebo vlastnom aute). ISOFIXY, ktoré sú nohou ukotvené o podlahu auta, disponujú červeným (nesprávne) a zeleným (správne zapnutý) značením alebo pískaním, ak sedačka nesedí správne.

7. Čo s predným airbagom?
Ľudia na túto funkciu auta častokrát zabúdajú. No ak chcete voziť vajíčko s dieťaťom (v protismere) na prednom sedadle, musíte si ich vypnúť alebo požiadať o ich vypnutie servis alebo automobilku. Na prednom sedadle nie je zatiaľ ISOFIX veľmi bežný, môžete to riešiť kotvou. A ak nemáte takú možnosť, noste vajíčko (v protismere) na zadnom sedadle, pripnuté na ISOFIX, čo je oveľa bezpečnejšie. Do budúcnosti sa uvažuje nad tým, že airbag sa sám automaticky vypne v momente, keď na predné sedadlo nasadíme ISOFIX.

8. Zmestia sa mi na zadné sedadlá 3 autosedačky?
Áno, je to možné. „Ale aj v tomto prípade sa odporúča, aby ste prišli priamo do predajne a vo vlastnom aute si to vyskúšali. Keďže dnes sú už všetky tri zadné sedadlá bezpečné rovnako, ak sa predsa len tri autosedačky vedľa seba nezmestia (nervite ich tam nasilu), dá sa to riešiť podsedákom (nie je natoľko bezpečný, ako autosedačka, ale je možné ho použiť od 125 cm) umiestneným medzi dvomi autosedačkami. Zároveň niektorým autosedačkým, ktoré sú na to určené, viete zmenšiť šírku odopnutím niektorých častí, zase však mierne uberáte z bezpečnosti.

9. Čo riskujem kúpou lacnej autosedačky?
Sú ľudia, ktorí si kúpia autosedačku v obchodnom dome či na pumpe, je však veľmi dôležité používať otestované sedačky, ktoré prešli crash testami. Doslova riskujete život, pretože takéto autosedačky nespĺňajú všetky kritériá, aby bolo vaše dieťa v bezpečí. Rovnako je nebezpečné používať alebo kúpiť použitú autosedačku z bazáru alebo druhej ruky, pretože nikdy neviete, čo má za sebou.

10. Potrebujem manuál?
Podľa skúseností Privarovej ho ľudia nečítajú a potom si nevedia rady. Na ISOFIXE aj samotnej sedačke sú obrázky a štítky, podľa ktorých by mal vedieť pracovať so sedačkou a ukotviť ju aj laik.


Nabudúce: Chyby, ktorých by ste sa pri autosedačkách nemali dopúšťať.