Sme veľmi veselá rodinka, ktorá rada preskúmava zákutia Slovenska. Máme dve deti, ktoré od malička vedieme k tomu, aby mali radi našu rodnú vlasť. To je hlavný dôvod našich poznávacích výletov po celej republike. Tým, že je január, sa výlety plánujú ale pomerne ťažko. Veľa pamiatok je zatvorených, ale nájdu sa aj také, ktoré sú otvorené pre návštevníkov 365 dní v roku, a dokonca sú pod zemou. 

Rozhodli sme sa pre krátky výlet do Stanišovskej jaskyne. Bývame v Košiciach, preto nebolo ťažké naplánovať jednodňový výlet. Stanišovská jaskyňa je turisticky sprístupnená jaskyňa v Nízkych Tatrách a jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove otvorená každý deň. 

 Vybrali sme sa na výlet. Vyrazili sme približne o 8.00 hod.  v sobotu ráno a cesta nám trvala približne dve hodiny. Prehliadky v jaskyni začínajú od 10.00 hod. a potom pokračujú každú hodinu, posledný vstup je o 16.00 hod. My sme si vybrali vstup o 11.00 hod. Do Liptovského Jána sme cestovali po diaľnici, preto nám cesta trvala kratšie. Šli sme smerom na Prešov, Levoču, Poprad a následne do Liptovského Jána, odkiaľ to bolo do jaskyne kúsok. Môžete si zvoliť inú trasu, napríklad smerom na Spišskú Novú Ves, ale cesta sa vám predĺži. Ak nie ste z východného Slovenska, ale cestujete za jaskyňou napríklad z Bratislavy, cesta trvá približne štyri hodiny. 

Pred vstupom do jaskyne sme si zakúpili lístky. Dospelí platia za vstup 6 eur,
dôchodcovia a deti  3,50 eur a obyvatelia Liptovského Jána a Smerčian 1 euro. Dokonalý zážitok zažijete pri objavovaní čarovného podzemia so sprievodcami – „jaskyniarmi“. V jaskyni sme kráčali popri stenách, ktoré voda a matka príroda vymodelovali do neopísateľných tvarov. Čelovú lampu dostal každý návštevník pred vstupom, špeciálny odev ani obuv sme nepotrebovali. Začiatok prehliadky začína pri mape, ktorá zobrazuje okolie Stanišovskej jaskyne a popisuje jej polohu. Pán „jaskyniar“ nám rozprával o histórii jaskyne, jej objavení a o tom, čo nás čaká v nej. Po krátkom úvode sme nesmelo vstúpili do podzemia. 

Jaskyňa sa nachádza v severnej časti Jánskej doliny, v juhozápadných svahoch masívu Smrekovice, v nadmorskej výške 766 metrov nad morom. Vstúpili sme do hlavnej časti jaskyne, ktorú tvorí priestranná lineárna riečna chodba. Na túto chodbu sa napája viac bočných labyrintových priestorov s dĺžkou 565 m, ktoré sa však príliš nevzďaľujú od priestorov hlavnej chodby. Po mokrých chodbách sme prešli k stenám jaskyne, na ktorých boli nápisy. Pravdepodobne najstaršími nápismi, z tých, ktoré sa aspoň čiastočne zachovali, sú dva nápisy z roku 1910. Bolo úžasné vidieť matku prírodu ako sa zahrala s priestormi jaskyne. Zimný chlad a voda vytvára niekoľko mesiacov rozsiahlu a svojráznu ľadovú výzdobu vo vstupných partiách Stanišovských jaskýň.

Prehliadka trvala zhruba hodinku, potom sme sa s deťmi prešli po lese a rozprávali sa o tom, čo sa dozvedeli od pána „jaskyniara“. Zhodli sa, že ujo má vynikajúcu prácu, pretože vidí túto nádheru pod zemou párkrát za deň. Bolo nám naozaj veselo a tento výlet odporúčam najmä rodinám so zvedavými deťmi.