Aj keď je zima je každým rokom slabšia a slabšia, prípravu auta na toto obdobie by ste v žiadnom prípade nemali podceňovať. A čím skôr si všetko pripravíte, aj keď je vonku ešte teplo, tým skôr to budete mať za sebou a bez stresov. Na tieto veci by ste mali myslieť:

Vyhovujúce zimné pneumatiky
„Pri príprave auta na zimu, sú práve pneumatiky tým prvkom, pri ktorom ľudia stroskotajú,“ potvrdzuje Milan Troška, riaditeľ oddelenia BECEP (Bezpečnosť cestnej premávky) Ministerstva dopravy a výstavby. Často proste pneumatiky neprezujeme vôbec alebo nie včas či zimné pneumatiky neobujeme na všetky štyri kolesá.

Aj keď sa názory na túto tému môžu rôzniť, odporúča sa vždy vymeniť všetky štyri pneumatiky naraz. Ak máte z nejakého dôvodu možnosť naozaj vymeniť len dve, voľte zadné. Odborníci upozorňujú na fakt, že pri dobrých predných pneumatikách a horších zadných, nadobúdame falošný pocit, že auto ide dobre, keďže práve prednú nápravu priamo riadime. No zadné neprezuté alebo opotrebované pneumatiky môžu ľahko na zlom povrchu uskočiť, roztočiť sa a škody sú oveľa väčšie, ako keď pri horších predných pneumatikách prípadne neubrzdíme.

Rôznia sa tiež informácie, kedy prezúvať – podľa dátumu alebo počasia? Rokmi sa počasie veľmi mení, ak by sme však vyčkávali na zimné podmienky, mohlo by nás to zastihnúť nielen v poslednej chvíli, ale aj v preplnených servisov. Preto by mala platiť malá zásada, že v momente, keď sa vydávate na dušičkové cestovanie, mali by ste byť pripravení. Tak, ako je prezutie povinné, reťaze sú vhodné najmä do horských alebo ťažšie prístupných miest. Aj v tomto prípade však treba myslieť dopredu – pri odopínaní môžu byť zamrznuté, môže sa v nich usádzať soľ, ktorú treba očistiť a podobne. Po zime by ste teda mali do servisu zavítať určite a neuškodí nám ani pravidelné čistenie od soli doma.

Dobré stierače
Ak stierače stále používame, máme pocit, že sú dobré, no častokrát už to neplatí. V poriadku sú vtedy, keď pri bežnom rannom mrholení okno raz zotriete a je čisté. Ak si musíte pristriekavať na okno vodu, aby ste niečo videli, je jasné, že stierač nefunguje a mali by ste ho vymeniť.

Gumené rohože
Môžete si ich dať pod nohy len na zimu, ale sú ľudia, ktorí ich majú celoročne. Čo sa však odporúča, sú gumené rohože do kufra, keď v zime prenášate napríklad lyžiarky. Aj v tomto prípade platí, že praktické je ich tam mať celoročne, pretože sa vám tam môže rozliať napríklad nákup alebo niečo iné a zápachu v aute sa nezbavíte.

Lapače nečistôt 
Kedysi boli povinné - pomáhajú vám chrániť lak auta od „lietajúcich“ kamienkov, ostatné autá od striekajúcej vody.

Ochrana nárazníka
Využívať by mali ľudia, ktorí do auta neustále niečo nakladájú alebo majú psa, ktorý im vyskakuje do kufra a môže tak nárazník poškriabať.

Metlička, škrabka a voda do ostrekovača
Ani na tieto veci by ste nemali zabudnúť, vyhnete sa tak zháňaniu na poslednú chvíľu.