Kým kedysi to boli mp3, potom vo veľkom prišli (a stále zažívajú) svoj boom) audioknihy a dnes najčastejšie v ušiach mladých ľudí znejú podcasty – relácie spravodajských médií alebo tematické monológy či rozhovory známych osobností, blogerov či inštitúcií.

Na Slovensku prišiel boom podcastov vo väčšej miere práve minulý rok, no koncept ako taký tu už je takmer 20 rokov, od roku 2000. Názov vznikol veľmi jednoducho spojením slov iPod a broadcasting. Ide teda o zvukový záznam, ktorý môžete počúvať online alebo si ho stiahnuť do svojho smartfónu či iného zariadenia. Samozrejme dnes už neplatí, že to musí byť iPod od Apple (aplikácia Podcasty je však súčasťou každého iPhonu, preto sú najčastejšie počúvané práve tu).

Ak máte teda pred sebou dlhú cestu a nechce sa vám počúvať rádio alebo len hudba, môžete si vybrať z mnohých zaujímavých a inšpiratívnych slovenských podcastov. Ponúkame pár z nich:

MÉDIÁ A MODERÁTORI

 
INFLUENCERI A INŠTITÚCIENemusíte byť však odkázaní len na telefóny. Dnes už napríklad automobily Ford umožňujú ovládať zvukové a navigačné funkcie plus pripojené mobilné telefóny pomocou jednoduchých hlasových príkazov, ktoré pripomínajú konverzačnú formu jazyka, a to prostredníctvom komunikačného systému Ford SYNC 3. Osempalcovú dotykovú obrazovku systému SYNC 3 môžu majitelia vozidla Kuga ovládať rovnakým spôsobom, ako používajú svoj inteligentný telefón. Nové rozhranie ponúka väčšie tlačidlá s jednoduchším ovládaním a po prvý raz podporuje aj dotykové ovládanie pomocou pohybu palca a ukazováka. 

Majitelia telefónov iPhone si môžu aktivovať systém Apple CarPlay, ktorý predstavuje šikovnejší a bezpečnejší spôsob používania telefónu na palube vozidla. Umožňuje nielen telefonovať či odosielať a prijímať textové správy, ale vodiči si môžu pomocou neho tiež vyhľadať trasu prispôsobenú aktuálnej dopravnej situácii, majú prístup k hudbe a ďalším funkciám, aj vyššie spomínaným Podcastom, pričom sa môžu po celý čas sústrediť na cestu. Majitelia telefónov s operačným systémom Android™ si môžu aktivovať systém Android Auto™. Poskytuje bezpečnejší a plynulejší prístup k aplikáciám a službám, ktoré vodiči už poznajú a majú radi, ako sú napríklad služby Google Search, Google Maps či Google Play.

Tak čo, pustíte si zajtra pri svojej rannej ceste do práce nejaký podcast? Dajte nám prípadne ďalšie tipy.