Každý z nás už zažil v živote situáciu, keď sa mu hodila rada „psychológa“ alebo „motivátora“, hoci aj toho knižného. Ale keď nemáte čas čítať knihy, ale zato trávite hodiny jazdením v aute, audioknihy o osobnom rozvoji sú tou správnou voľbou. Prinášame vám 5 tipov, aj s ukážkami.

Šlabikár šťastia
Tretí diel Šlabikára šťastia od slovenského autora Pavla Hiraxa Baričáka nie je určený iba pre rodičov, ktorí hľadajú spôsob akou formou dať svojim potomkom to najlepsie, ale aj pre duše, ktorú chcú pochopiť, prečo sú v nich strachy, konajú ako konajú, či sa im v niečom nedarí. Kľúč k boliestkam dneška sa totiž nachádza v detstve, v spôsobe, ako k nám bolo pristupované, čo sme videli, cítili a zažili od momentu splodenia až po dospievanie. Psychologický prieskum totiž ukázal, že iba desať percent ľudí sa v detstve môže rozvíjať slobodne a bez utláčania. Na jednu pochvalu pripadá až desať pokarhaní alebo dokonca trestov. Aj toto si môžete vypočuť v audioknihe, ktorú nahovoril herec Miloslav Kráľ.
Sila zvyku
Kľúčom k zmene návykov je ich pochopenie, píše sa v svetoznámej knihe autora Charlessa Duhigga. Či už sa chcete odnaučiť fajčiť, odbehnúť maratón alebo byť produktívnejší v práci a dotiahnuť všetky úlohy do konca, možno vám v tom len bráni sila zvyku. Zvyky totiž nie sú naším osudom, ktorý nám niekto vložil do vienka. Spoznajte, ako fungujú, potom ich môžete ľahko zmeniť, využiť vo svoj prospech a zlepšiť tak mnohé oblasti svojho osobného a pracovného života, ale aj fungovanie celej spoločnosti.Koniec prokrastinácie
"Kým strácame svoj čas váhaním a odkladaním, život uteká," povedal Seneca. Táto kniha vám pomôže s váhaním a odkladaním dlhodobo bojovať a zlepší vašu schopnosť využívať čas zmysluplnejšie. Úspešný český autor a motivátor Petr Ludwig sa v knihe, ktorá búra stereotypy a pomohla už mnohým ľuďom, opiera o posledné vedecké výskumy svetových univerzít z oblasti ľudského rozhodovania, motivácie a produktivity a prináša odpoveď na otázku, ktorú si kladie každý z nás: Ako z toho von? Ako byť produktívnejší bez väčšej únavy? Ako začať využívať náš čas efektívnejšie? Ako prežiť každý deň naplno? Jadrom knihy je osem praktických nástrojov osobného rozvoja, ktoré vám pomôžu nad prokrastinácie vyhrávať každý deň.


Nastavenie mysle
„Profesorka Stanfordskej univerzity a autorka Carol Dweck vás veľmi efektívne navedie k tomu, aby ste uverili, že je užitočné usilovať o zmenu a zlepšenie a snažiť sa na sebe pracovať, pretože to má zmysel a prináša to ovocie," píše sa v recenzii časopisu Respekt. Za naším úspechom nestoja teda iba schopnosti a talent, ale predovšetkým náš prístup k nastaveniu mysle. To môže byť buď fixné alebo rastové. V prvom prípade chápeme schopnosti ľudí (a teda aj seba) ako viacmenej dané, čo nás odrádza od prijímania výziev, pretože "na ne nemáme" a pretože sa obávame "prezradenia" našej neschopnosti. Zle prijímame kritiku, stagnujeme. Rastovo mysliaci človek naopak verí v silu sebezlepšovania, kritiku, ale aj neúspechy chápe ako cestu k majstrovstvu a v úspechu druhých nevidí ohrozenie, ale inšpiráciu.


Začnite s PREČO
Autor Simon Sinek túžil objaviť, čo majú spoločné úspešné osobnosti vo vedení firiem i mimo nich. V jeho hľadáčiku sa okrem iného ocitol Martin Luther King Jr., Steve Jobs aj bratia Wrightovci. Pri štúdiu vodcovských osobností a organizácií, ktoré veľkou mierou ovplyvnili svet, zistil, že všetci uvažovali, rokovali a komunikovali presne rovnakým spôsobom - vždy začali s otázkou PREČO a až potom riešili, AKO a ČO zrealizovať. Táto audiokniha je pre ľudí, ktorí sami podnikajú, budujú, vedú či ešte len plánujú, že sa do niečoho pustia. Ak princípy tohto „zlatého kruhu“ správne uplatníte, stanete sa sami prínosom pre malé i veľké podniky, neziskové organizácie i politické strany.