Vôňa nového auta je skvelá, no bohužiaľ, nevydrží navždy. Riešenie tohto problému sa ponúka na každom rohu, ale je naozaj také efektívne ?

Osviežovače vzduchu do auta sa dajú kúpiť takmer v každom supermarkete, či na čerpacej stanici. Výber je obrovský, a práve preto sa väčšinou rozhodujeme len podľa obalu, pričom je samotná vôňa až do momentu otvorenia balenia záhadou. V niektorých prípadoch nám môže byť nápoveďou malý otvor v obale výrobku, ktorý je určený na rýchly – zväčša absolútne omylný test vône osviežovača. Práve preto vám radi odporučíme niekoľko tipov, ako sa rozhodnúť pri výbere správne bez ohľadu na to, akú vôňu v konečnom dôsledku preferujete.

Typ osviežovača 

Vzhľadom na nízku cenu patria k jedným z najobľúbenejších kartónové osviežovače, ako napríklad slávne „Wunderbaum“. Môžeme ich vidieť zavesené na spätnom zrkadielku, na ktorom pôsobia už trocha nostalgicky. Ako alternatíva k tomuto slávnemu stromčeku sa dajú použiť malé voňavé perličky, ktoré sú zabalené v priesvitnom sieťkovanom obale. Cenovo vyšším, ale zato estetickejšie pôvabnejším typom osviežovača sú olejové bázy alebo voňavé postavičky z polyméru, ktoré jednoduchým spôsobom pripnete na mriežku ventilátora. Za viac peňazí v tomto prípade získate dlhšie trvajúcu vôňu s postupným uvoľňovaním. O triedu vyššie by sme našli aktívne osviežovače, ktoré vyžadujú napájanie na autozásuvku. Ak preferujete nenápadnejší spôsob osvieženia vzduchu, môžete použiť špeciálny sprej určený do auta.  Ide o aerosol, ktorá má krátkodobý účinok. Získate tak absolútnu kontrolu nad intenzitou vône, ktorú môžete aktivovať len v potrebných situáciách. Novinkou na trhu sú hliníkové plechovky s regulátorom intenzity vône, ktoré obsahujú lisovaný ľan napustený parfumom. Tie je možné umiestiť napríklad pod sedadlo vodiča, kde nepôsobia rušivo a príjemne rozvoňajú celý interiér auta.  


Cena osviežovača 

V tomto prípade rozhodne neplatí „čím drahšie, tým lepšie“. Vôňa je veľmi subjektívna záležitosť, a cena sa v tomto prípade odráža skôr na dobe, po akú bude osviežovač vzduchu slúžiť. Kým kartónové osviežovače majú zvyčajne dobu životnosti pár dní, tie ostatné vám môžu spríjemňovať cesty autom aj niekoľko mesiacov. Je len na vás, či máte radi častú zmenu, alebo ste verný jednej vôni. Nezabúdajte sa ale poradiť aj so svojou rodinou – predsa len, to čo vonia vám, môže ostatným cestu skôr znepríjemniť. 

Ak vyberáte osviežovač podľa typu vášho vozidla, môžeme vám ponúknuť len zopár všeobecných odporúčaní na základe zákazníckych preferencií. Majitelia kompaktných vozidiel volia skôr menšie osviežovače pripnuté na ventilačnej mriežke, ktoré osviežia aj palubné dosky po vizuálnej stránke. Ak vlastníte väčší sedan, možno by ste mali siahnuť po sprejových aerosoloch, prípadne olejových bázach. V prípade luxusnejších vozidiel preferujú majitelia skôr osviežovače zapojené do autozásuvky, ktoré veľakrát poskytujú aj menšie ambientné osvetlenie.

V konečnom dôsledku netreba zabúdať na to, že základ voňavého auta je oveľa prostejší a skrýva sa v čistote interiéru. Nepríjemné zápachy môže spôsobovať viacero faktorov, ako napríklad nevyčistený filter klimatizácie, či jednoducho zatuchnuté koberčeky. V tom prípade nepomôže ani ten najlepší osviežovač. 

My vám prajeme veľa voňavých kilometrov!