Možno sa pýtate, čo robí reportáž z cyklistických pretekov v horách na webe o rodinných autách. Má to jednoduché vysvetlenie, pretože cyklisti vedia vytvoriť a tvoria jednu veľkú rodinu a keď ide o nejaký pretek alebo akciu, o to viac. A to sa ukázalo aj na 3. ročníku akcie Ford Cyklonárez, ktorý organizuje Majo Illéš z projektu Bicyklom po Slovensku. 

Nápad vytvoriť cyklistický maratón v zime a horských podmienkach vznikol pred tromi rokmi. „Rozmýšľali sme, ako priniesť niečo zaujímavé. V lete býva cyklistických pretekov naozaj veľa, niekedy za víkend aj 10, preto sme sa rozhodli pre zimný variant,“ potvrdil pre náš portál Majo Illéš.


Tento rok sa konal v osade Železnô a trasa bola vedená okolo Ľupčianskej doliny po lesných cestách, takmer 40 km mimo asfaltu. V tomto ročníku však mali aj výraznú posilu, v podobe SUV Ford Edge, ktorý im v náročných, doslova kalamitných, podmienkach veľmi pomohol. „Išlo sa nám výborne. Trasu sme si niekoľkokrát pred začiatkom prešli na autách. Osada sa nachádza na sedle medzi dvomi dedinami, teda do kopca. Museli sme tam vyviesť materiály aj ľudí, Ford bol teda v tomto veľmi nápomocný,“ dodáva Illéš. Na pretekoch sa zúčastňujú muži vo veku od 30 do 40 rokov, preto aj tí veľmi ocenili tento model. „Bol to doslova chlapský sen, každý si doň aspoň na chvíľu sadol,“ dodal organizátor.

Oproti minulým dvom ročníkom prišli tento rok s niečím novým. „Už piatok sme mali prológ, v podobe nočného jazdenia aj s prekážkami. Cyklisti museli šlapať lesom s čelovkami v trocha mrazivom prostredí, keďže bolo -12 stupňov Celzia. V sobotu sme šli maratón a počasie už bolo ideálne, teplota okolo -5.“

Ako to na trase vyzeralo si môžete pozrieť v galérii pod článkom.