Stretnutie so zvieratkami na farme môžete zažiť doslova na skok od Bratislavy, ešte bližšie to budete mať z Trenčína alebo Piešťan. Minifarma o ktorej je reč sa nachádza v obci Lubina, neďaleko Nového mesta nad Váhom, len 16,5 km od diaľničného privádzača D1. Návštevníci tu majú možnosť zoznámiť sa so životom domácich zvierat, ale aj exotických druhov ako sú mini lamy či klokany. Minifarma má už v názve slovo „mini“ a nie je to náhoda. V chovoch sa totiž nachádzajú zakrpatené druhy zvierat a tak aj ovce, kravy či prasiatka tu nájdete v tej najmenšej forme aj napriek tomu, že už sú mnohé dospelé.

Na Minifarme v Lubine každoročne pribudne niečo nové a takto postupne sa areál rozšíril do súčasných rozmerov. Na ploche o niečo väčšej ako jeden hektár tu máte možnosť vidieť viac ako 100 zvierat, ktoré sú jedinečné hlavne malým vzrastom. Raritou je určite aj neobmedzený celodenný vstup – ak teda prídete ráno a bude sa vám chcieť stráviť pri zvieratkách pokojne aj celý deň, je to možné. Zvieratá môžu návštevníci kŕmiť a hladkať, niektoré druhy zvierat si vyžadujú prítomnosť animátora, ktorý má o chove a povahe zvieraťa prehľad. Deti sa môžu povoziť na koni, alebo si môžu počkať na obľúbené komentované kŕmenie teliatka.

Milovníci zvieratiek si teda určite prídu na svoje. Deti sa môžu tešiť aj na víkendový doplnkový program vo forme dielničiek či maľovania na tvár. Pred Veľkou nocou sa rozširuje okruh zvierat aj o mladé kuriatka a mláďatká zajačikov, ktoré sa na Minifarme dajú pohladkať a podržať chvíľku na rukách. Každoročným lákadlom je hľadanie veľkonočných vajíčok po areáli farmy. Každému sa ujde malá odmena.

Minifarma je otvorená cez víkendy, pre väčšie skupiny je možné zabezpečiť extra prehliadku a cez letné prázdniny sa na vás rodinná Minifarma bude tešiť každý deň!

V areáli sa nachádza aj kaviareň, obchod so suvenírmi, detské ihrisko, v lete osvieži detský bazén či dômyselné vodné ihrisko. Samozrejmosťou sú toalety, aj tie pre deti, kútik na prebaľovanie bábätiek či vonkajšie umývadlá na umytie si rúk po kŕmení a hladkaní zvierat.

Parkovanie je zabezpečené rovno pred areálom farmy, treba však v lete rátať s prašnosťou, v daždi zasa s blatom, no výlety do prírody sú raz také.

V neposlednom rade treba spomenúť - vychváliť majiteľov Minifarmy a zamestnancov, ktorí sa naozaj s láskou a nadšením o chod celej farmy starajú. Neboja sa žiadnych otázok o živote zvierat, pretože sú vyškolení a so svojimi zvieratami sú v dennom kontakte.

Bližšie informácie nájdete na www.minifarma.sk

Atrakcie v okolí

Hladného pútnika určite poteší neďaleká reštaurácia, ktorá je známa svojou kuchyňou najmä cyklistom či motorkárom. Cez víkend sa tu rady zastavia aj rodiny s deťmi. Reštaurácia Country&Western Saloon Cetuna sa nachádza v neďalekej obci Bzince pod Javorinou v časti Cetuna, vzdialenej od Minifarmy len niekoľko kilometrov. Vychýrený je u nich poriadny „tatarák“, ktorý bojuje o prvenstvo s nemenej obľúbenými rebierkami.

www.salooncetuna.sk

Ak však máte v pláne väčší výlet, pokojne sa môžete vyviezť autom až k Holubyho chate pod Javorinou a spraviť si odtiaľ výlet na rozhľadňu či k vysielaču Javorina. Na Holubyho chate, jednej z najstarších horských chát na Slovensku vás radi obslúžia v reštaurácii s výhľadom na Biele Karpaty.

Zaujímavosťou je aj poloha Holubyho chaty. Nachádza sa na hraniciach s Českou republikou, na najvyššom mieste Bielych Karpát, v nadmorskej výške 920 m n.m. Leží na východnom svahu Veľkej Javoriny v katastrálnom území Lubina. Najbližšie mesto je 12 km vzdialená Stará Turá, 20 km je to do Nového mesta nad Váhom, 27 km na Myjavu. K chate sa pohodlne dostanete aj autom, parkovisko pri chate je prispôsobené na víkendové návaly turistov, takže tu takmer bez problémov zaparkujete.

Širšie aj bezprostredné okolie Holubyho chaty ponúka veľa možností na kvalitný treking, horskú cyklistiku, turistiku alebo lyžovanie v zimnom období. Chata je otvorená celoročne. Taktiež môžete navštíviť zrúcaniny hradov, ktoré sú neďaleko: Čachtický, Beckovský alebo hrad Tematín.