Naše hlavné mesto plánuje od 15. februára najväčšie dopravné obmedzenia v histórii, a preto nás čaká kompletné uzavretie ulíc Mlynské Nivy a niektorých zjazdov z Prístavného mosta smerom na Slovnaft a Prístavnú ulicu. To bude mať veľký vplyv na dopravu v celej východnej časti Bratislavy. Už na teraz dosť kritických úsekoch, kde sú zápchy, sa situácia zhorší a v ďalších častiach pribudnú autá tiež. "Na Bajkalskej sa očakáva zvýšenie frekvencie premávky až o 200 percent, bude tam trikrát viac áut ako dnes. Postihnuté budú všetky dopravné radiály v Ružinove, Gagarinova, Trnavská, Vajnorská či Ružinovská. To, čo dnes zažívame ako najhoršiu dopravnú situáciu dvakrát denne, ráno a večer, očakávame, že bude počas celého dňa," povedal pre TASR starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren.

Prednosť bude mať MHD
Predstavitelia mesta vyzývajú ľudí, aby obmedzili cestu autom, využili MHD, ktorá bude mať pred autami prednosť a trocha tak odľahčili dopravu. "Jeden jazdný bus pruh dokáže prepraviť päťnásobne viac ľudí ako normálny pruh pre autá. Aj preto bude MHD v špičke tým najrýchlejším spôsobom prepravy," povedal pre TASR primátor hlavného mesta Matúš Vallo. „Takéto rozsiahle opravy sme v centre mesta a okolí ešte nemali, nemáme to teda s čím porovnať. Budeme len dúfať, že ľudia naozaj v čo najväčšom množstve presedlajú do MHD. Inak to bude naozaj ťažké, hlavne v ranných a potom v poobedných špičkách,“ súhlasí Milan Troška, riaditeľ oddelenia BECEP (Bezpečnosť cestnej premávky) Ministerstva dopravy a výstavby.

MHD má byť vďaka bus pruhom na Gagarinovej ulici najrýchlejším spojením medzi centrom mesta a mestskými časťami Vrakuňa a Podunajské Biskupice. Uvedomujeme si však, že napríklad rodiny s malými deťmi alebo v situáciách, ktoré si to budú vyžadovať siahnu po aute tak, či tak. V tom prípade sa riaďte aj aplikáciou Waze, ktorá bude situáciu veľmi pozorne monitorovať a už dnes má zapracované dopravné obmedzenia súvisiace s výstavbou diaľničného obchvatu D4R7 a s výstavbou autobusovej stanice Mlynské Nivy, ako plánovaný traffic event.Ako jazdiť autom
Osobnú dopravu v čase dopravných uzáver najviac ovplyvnia práce na Prístavnom moste, kvôli ktorým budú úplne uzatvorené dialničné zjazdy na Slovnaftskú a na Prístavnú ulicu. Tá bude na úrovni čerpacej stanice Jurki uzatvorená. Rovnako uzatvorená bude ulica Mlynské Nivy a obchádzková trasa smerom do aj zo Starého Mesta bude vedená po Landererovej ulici. Odporúčame tiež vyhnúť sa Gagarinovej ulici smerom von z mesta, nakoľko jeden z dvoch jazdných pruhov na tejto ulici bude určený výlučne pre verejnú dopravu.

Počas trvania obmedzení bude polícia dopravu sledovať z vrtuľníka i z kamerových systémov na križovatkách a operatívne situáciu riešiť. Na najkritickejších miestach budú prítomné aj policajné hliadky. Bratislave prídu pomôcť zvládnuť kritickú situáciu na cestách aj policajti z Prešova, Košíc, Banskej Bystrice i zo Žiliny.Mesto v súvislosti s dopravnými obmedzeniami odporúča využiť nasledovné trasy:

Z VRAKUNE A PODUNAJSKÝCH BISKUPÍC:
Najvýhodnejšiu možnosť vyhnúť sa zápcham majú cestujúci z tohto smeru presadnutím do MHD. Tá obslúži obyvateľov najrýchlejšie práve cez Gagarinovu ulicu.
V prípade, že auto v daný deň skutočne potrebujete, jazdite v smere na Gagarinovu a odbočte na D1 na Petržalku/Lamač/Dúbravku alebo Trnávku/Raču, prípadne pokračujte po Gagarinovej priamo do Ružinova a centra.

Z ROVINKY
Pri jazde po ceste I/63 využite trasu po Gagarinovej ulici. Snažte sa vyhnúť Mierovej ulici a sídliskám.
Alternatívou je nechať auto na záchytnom parkovisku Baltská alebo Cintorín Vrakuňa a prestúpiť na linku č. 201, 202 alebo autobusovú linku č. 75, ktoré sú preferované na celej Gagarinovej ulici.

Z TRNAVY
Pri jazde po diaľnici D1 do východnej časti mesta môžete využiť zjazd z diaľnice na Zlatých pieskoch a pokračovať po Rožňavskej či Vajnorskej ulici.
Pri jazde do Petržalky alebo do západnej časti mesta pokračujte po diaľnici D1, prípadne pokračujte po Moste Lafranconi.
Pri jazde do juhovýchodnej časti mesta využite zjazd na Gagarinovu ulicu smer Vrakuňa.
Ak môžete, vyhnite sa zjazdom na Gagarinovu a Bajkalskú ulicu v smere do centra alebo na Mlynské Nivy.

ZO SENCA
Pri jazde po ceste I/61 do východnej časti mesta využite zjazd z diaľnice na Zlatých pieskoch a pokračujte po Rožňavskej alebo Vajnorskej ulici.
Pri jazde do Petržalky alebo do západnej časti mesta pokračujte po diaľnici D1, prípadne pokračujte po Moste Lafranconi.
Pri jazde na juhovýchod využite zjazd na Gagarinovu ulicu smer Vrakuňa.
Ak môžete, vyhnite sa zjazdom na Gagarinovu a Bajkalskú ulicu v smere do centra alebo na Mlynské Nivy.

Z PETRŽALKY
Pri jazde do Vrakune alebo Rovinky využite zjazd z D1 na Gagarinovu ulicu.
Pri jazde do Slovnaftu alebo Vlčieho hrdla využite zjazd z Prístavného mosta na Bajkalskú ulicu, kde bude preferované 180-stupňové otočenie na Prievozskej ulici.
V smere z Petržalky do juhovýchodnej časti mesta nebude možné odbočiť priamo na Slovnaftskú ulicu.

Z CENTRA
Pri jazde do juhovýchodnej časti mesta využite trasy cez Prievozskú, Gagarinovu alebo Slovnaftskú ulicu. Prístavná ulica bude v smere von z mesta slepá.
Alternatívou je využiť MHD – linku č. X72 s prestupom na linku č. 201, 202.
Pri jazde na D1 Trnava alebo I/61 Senec využite Rožňavskú alebo Vajnorskú ulicu. Odporúčame vyhnúť sa Gagarinovej ulici.