Predstavte si situáciu - stane sa vám dopravná nehoda, ostanete zakliesnený v aute na mieste, kde niekto nie je a nemôžete si zavolať pomoc. Automobilky už v dnešnej dobe však myslia aj na to, aby to urobilo vaše auto za vás. Či už sa to stane mladým ľuďom alebo aj seniorom so zhoršenou pohyblivosťou či vyššou náklonnosťou k zraneniam.

V automobiloch Ford, ktorých súčasťou je aj multimediálny systém SYNC, túto možnosť vodiči majú. Dôležitou súčasťou systému SYNC, ktorá môže zachrániť život, je funkcia automatického núdzového volania Emergency Assistance.V prípade dopravnej nehody, kedy dôjde k aktivácii airbagov alebo bezpečnostnému odpojeniu palivového čerpadla, vie táto technológia automaticky zavolať na linku tiesňového volania. Systém dokáže poskytnúť informácie, ako súradnice GPS, teda polohu vášho vozidla, v lokálnom jazyku.Služba bude s operátorom komunikovať aj v prípade, keď vy nebudete môcť. Toto volanie môžete tiež aj zrušiť alebo môžete s linkou tiesňového volania hovoriť aj sami.

Za službu, ktorá využíva GPS, snímače airbagov a mobilný telefón vodiča s rozhraním Bluetooth, neplatíte žiadne poplatky počas životnosti vozidla a okrem toho komunikuje so záchrannými službami vo viac než 30 krajinách, čo je oveľa viac než pri iných službách tohto typu.Ako to celé funguje?

  • v prípade nehody systém zistí polohu vozidla pomocou jeho GPS zariadenia
  • systém SYNC hlasovo oznámi posádke v predvolenom jazyku, že aktivuje hovor na tiesňovú linku. Používateľ môže hovor zrušiť tlačidlom ukončenia hovoru
  • systém vytočí číslo 112 – rovnaké číslo tiesňového volania v celej Európe
  • automatická hlasová správa informuje v miestnom jazyku operátora o nehode vozidla Ford a presnom mieste, kde k nehode došlo
  • systém SYNC zvukovo potvrdí, že hovor na tiesňovú linku bol úspešný a prepojí hovor na operátora tiesňovej linky
  • SYNC umožňuje pasažierovi vziať si telefón so sebou mimo vozidla a pokračovať v hovore s operátorom tiesňovej linky