Jednou z hlavných príčin dopravných nehôd je slabý zrak, hoci štatistiky potvrdzujúce tento údaj chýbajú. Ľudia môžu mať až o 50 percent zhoršené videnie a stále si myslia, že vidia výborne. „Človek sa ľahko adaptuje na zhoršené videnie a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro,” upozorňuje lekárka a chirurgička Očnej kliniky NeoVízia, Adriana Smorádková. „Každý šofér reaguje podľa toho, ako vidí. Ak na ceste prekážku jednoducho nezbadá, nemá dôvod, aby na ňu reagoval. Akákoľvek očná chyba môže viesť k nesprávnemu vyhodnoteniu situácie v cestnej premávke. Kombinácia rýchlosti a zlého zraku, je životu nebezpečná.“ 

Vyberáme pár otázok, ktoré sa týkajú zraku pri šoférovaní alebo zraku všeobecne:

Ako často treba chodiť na očné prehliadky? 
Ideálne raz za dva roky.

Ako sa začínajú prejavovať problémy so zrakom?
Väčšina očných ochorení nebolí a v počiatočnom štádiu nemajú žiadne príznaky. Človek si ich nemá šancu všimnúť, dokáže to iba lekár na precíznom očnom vyšetrení. Pravidelné vyšetrenie je dôležité aj kvôli správnej korekcii dioptrických chýb.

Aká dioptrická odychýlka nám už môže na ceste spôsobiť problémy?
Stačí malá odchýlka, ktorú vodiči neskorigujú a už aj polka či jednotka môže spôsobiť spomalené dioptrie či oneskorené zbadanie prekážky na ceste.

Aké sú obmedzenia pri očných operáciách?
Obmedzenia po operácii sú minimálne, už na druhý deň môže väčšina pacientov bez problémov bežne fungovať.