Mama za volantom musí zvládať rôzne náročné úlohy. Okrem dopravnej situácie rieši chtiac-nechtiac aj pohodlie svojich detí. Ak však ide o budúcu mamičku, ktorá pod srdcom nosí nový, vyvíjajúci sa život, musí sa postarať najmä o svoj vlastný komfort.

Vynára sa zopár otázok, ako cestovať s tehotenským bruškom, aby to bolo čo najkomfortnejšie a najmä podľa predpisov a odporúčaní. Ponúkame vám preto zopár dobrých rád, ako čo najlepšie zvládnuť cestu autom vo všetkých fázach tehotenstva a materstva.

Do ktorého mesiaca tehotenstva môžem šoférovať?

Treba si uvedomiť, že s narastajúcim tehotenským bruškom sa priestor medzi šoférkou a volantom zmenšuje. V prípade nárazu, či silnejšieho pribrzdenia sa teda môže stať, že sa vodička udrie, čo môže mať následky. V poslednom trimestri sa šoférovanie neodporúča vôbec. Je to aj z dôvodu, že v posledných troch mesiacoch sú mamičky viac unavené, menej sa sústredia a to v premávke môže spôsobiť komplikácie. V posledných fázach tehotenstva by si mali mamičky dopriať pohodlie a pokojne sa nechať voziť rodinnými príslušníkmi.

Ako sa vysporiadať s bezpečnostným pásom?

Bezpečnostný pás sa s pribúdajúcimi mesiacmi zapína čoraz ťažšie. Určite však nie je dobrý nápad nepripútať sa vôbec. Ak však hľadáte najvhodnejšiu alternatívu, bolo by vhodné poobzerať sa po špeciálnych nadstavcoch pre tehotné ženy, ktoré sú konštruované tak, aby pásy išli čo najšetrnejšie okolo brucha.

V prípade rizikového tehotenstva je možné vybaviť si špeciálne osvedčenie. Pre jeho získanie je nutné potvrdenie od gynekológa o závažnosti diagnózy. Vybavovanie takéhoto povolenia však býva zväčša problematické. Najistejšie je zaobstarať si už spomínaný tehotenský bezpečnostný pás.


Ako často si robiť prestávky na dlhších trasách?

Prestávky pri dlhých cestách autom sú dôležité. Ak sa v aute nachádza „tehuľka“, treba jej prispôsobiť režim. Vo vyšších štádiách tehotenstva musíte rátať s častejšími zastávkami. Slúžia na osvieženie a občerstvenie. So zväčšujúcim sa bábätkom v brušku prichádza aj na častejšie nutkanie na močenie, pretože bábätko tlačí na vnútorné orgány.

Pitný režim je pre posádku v aute nemenej dôležitý. Dodržiavať množstvá vypitej vody je na mieste aj za volantom. Zabránime tak únave, vyčerpaniu a s prísunom vody udržíme naše telo v poriadku.