Chystáte sa s deťmi na dlhšiu cestu a už teraz sa desíte toho, čo a ako zbaliť svojim deťom, aby ste na nič nezabudli a cesta prebehla hladko. Niet nad reálne skúsenosti matiek, preto sa s niektorými s vami podelíme.

Stanovená mierka
Zbaliť štvorčlennú rodinu na cestu autom sa zdá byť tvrdý oriešok. Keď však máte grif, aj takéto balenie môže byť jednou z bežných súčastí cestovnej horúčky. „Pri mojich dvoch dcérach - Vendulke (8) a Danielke (4) sa nám osvedčilo baliť veci každej zvlášť. Keď odchádzajú, každá má svoj kufrík na kolieskach, v ktorom majú oblečenie a ruksak, kde sú potrebné veci – príručná batožina so sebou do auta. Neverili by ste, koľko dôležitostí sa v takýchto ruksakoch skrýva ale verte tomu, že aj väčší ruksak bude po okraj preplnený hračkami. Príručná batožina je však mierkou na to, koľko hračiek je optimálne množstvo a tak majú deti jasnú predstavu o tom, že tento limit by bolo dobré neprekročiť. Je to praktické aj z toho dôvodu, že si po príchode jednoducho z auta zbalia všetko do ruksaku a môžu vystúpiť. Keď boli menšie, mali sme extra krabicu s hračkami, ktorú si samé naplnili - bola to tiež aj mierka, koľko môžeme zobrať a do auta sa určite zmestí,“ potvrdzuje 35-ročná Zuzana. Praktické sú podľa nej aj “poťahy” na sedadlo s úložnými vreckami - každé dieťa ho má pred sebou a môže si do toho dať čo chce.

Pred cestou prakticky
Karin, 24-ročná mama dvojročnej Terezky, má v tom jasno. „Vždy si pred cestou zistíme, ako dlho nám potrvá cesta, čo je v okolí nášho ubytovania, hlavne či je v blízkosti obchod. Ak je, tak berieme veci, ako sú plienky, špeciálne detské jedlo a podobne vždy len na 1-2 dni a na mieste dokúpime. Šetrí to miesto aj čas. Jedlo si takisto berieme len na cestu do auta a na ďalšie ráno, potom všetko dokúpime.“ V aute mám aj šikovnú a dostatočne veľkú termo tašku, kde tie potraviny, ktoré berieme, zostanú čerstvé, nepopučia sa a Terezka ich nedokope, keďže to má takmer vždy blízko nôh,“ hovorí Karin. S jedlom je na tom podobne aj 31-ročná Simona. „Keď som v aute s mojím 2-ročným Leom, dbám na tom, aby sme mali vždy po ruke vlhčené servítky, vodu a nejaký snack, čo je v našom prípade snack alebo výživy vo vreckách.“

Čo sa týka oblečenia, Karin berie vždy do zásoby, aj náhradné kúsky. „Jediný „trik“, ktorý mám, je, že ak je toho neskutočne veľa, dávam to do odsávacích vriec a odsajem vzduch, aby zaberali čo najmenší priestor. A keď je toho naozaj veľa, namontujeme truhlicu na strechu, a vtedy berieme všetko, aj trojmo,“ dodáva so smiechom.

Možnosti auta
Karin odporúča, aby ste dopredu mysleli aj na kočíky, nosiče, či sánky. „Pred cestou si zistíme, či sa v danom ubytovaní, kam ideme dajú požičať všetky tieto veci, aby sme ich nemuseli zbytočne brať so sebou.“

Čo sa týka auta, je veľmi praktické mať veľký kufor. „Ten oceníte najmä vtedy, keď cestuje celá rodina, prípadne keď do kufra pribudnú aj detské bicykle, kolobežky či v zime sánky a podobne. V kabíne auta sú praktické úložné priestory, kam sa dá odložiť všetko potrebné, prípadne stojany na poháre, kam sa zmestí aj detská fľaša s vodou,“ dodáva Zuzana.