Zo štatistických ukazovateľov oddelenia BECEP (Bezpečnosť cestnej premávky) Ministerstva dopravy a výstavby vyplýva, že najčastejšími účastníkmi pri dopravných nehodách sú mladí a čerství vodiči, ktorých vodičské oprávnenie nie je staršie než 5 rokov. Vo väčšine túto skupinu tvoria mladí ľudia vo veku 18 až 25 rokov. Je to najmä pre rýchlu jazdu, jazdu pod vplyvom alkoholu či nebezpečné obiehanie. Na prvom mieste by samozrejme mala byť občianska uvedomelosť, ale dnes nám s tými problémami môžu pomôcť aj automobiloví asistenti.

Ide o technológiu MyKey, ktorá umožňuje rodičom mladých vodičov nastaviť vo vozidle určité obmedzenia v záujme zvýšenia bezpečnosti jazdy. Podľa psychológa a poradcu britskej vlády Crisa Burgessa, odborníka na správanie vodičov, technológia MyKey mladým vodičom poskytuje dôvod jazdiť bezpečne „bez straty tváre“ pred rovesníkmi nabádajúcimi k riskovaniu. Jednoducho sa môžu „vyhovoriť“ na systém MyKey. Štatistiky zo zahraničia totiž ukazujú, že najmä vyšší tlak zo strany okolitej spoločnosti na dopustenie sa spomínaných dopravných prostriedkov, má výrazný vplyv na nehodovosť mladých. „Mladí vodiči možno chcú jazdiť bezpečne, ale často sa správajú opačne, pretože cítia tlak zo strany kamarátov či iných vodičov,“ dopĺňa Burgess, docent psychológie na univerzite v Exeteri.

MyKey umožňuje rodičom mladých vodičov naprogramovaním kľúča obmedziť maximálnu rýchlosť jazdy, znížiť maximálnu hlasitosť autorádia, zakázať zapnutie rádia, kým si cestujúci nezapnú bezpečnostné pásy, a zakázať vypnutie asistenčných a bezpečnostných technológií.

Táto technológia tiež rozoznáva rôzne kľúče od toho istého vozidla a upravuje nastavenia vozidla podľa majiteľom naprogramovaných požiadaviek. Majiteľ vozidla môže v systéme naprogramovať rôzne obmedzenia, ako napríklad: 

  • úplne zablokovať audiosystém, ak nie sú zapnuté bezpečnostné pásy, 
  • nastaviť aktivovanie zvukového signálu pri vybraných rýchlostiach od 70 do 140 km/h ako upozornenie na vysokú rýchlosť jazdy, 
  • skoršie aktivovanie upozornenia na nízku hladinu paliva s cieľom zmenšiť pravdepodobnosť úplného minutia paliva,
  • zakázať vypnutie bezpečnostných technológií, napríklad elektronického stabilizačného systému alebo systému Active City Stop. 

Podľa Crisa Burgessa tlaku rovesníkov nabádajúcich k riskovaniu za volantom najľahšie podliehajú mladí muži. „Výskum nám odhalil niekoľko charakteristických aspektov dopravných nehôd s účasťou mladých vodičov. Medzi najčastejšie príčiny nehôd určite patrí nepozornosť v dôsledku používania mobilných technológií alebo multimediálnych systémov a privysoká rýchlosť, a práve na tieto faktory sa technológia MyKey priamo zameriava.“ 

Unikátny systém MyKey je teraz dostupný vo všetkých osobných modeloch Ford. Konštruktér pracujúci na vývoji systému Ford MyKey, Hans-Christian Zubert, uviedol, že vďaka systému MyKey, s ktorým mladí vodiči získavajú cenné skúsenosti, môžu byť rodičia pokojnejší. „Zisk vodičského preukazu mnohí považujú za okamih dosiahnutia dospelosti, no v skutočnosti je to len začiatok cesty, na ktorej je sa ešte veľa čo učiť,“ hovorí Zubert. „Vďaka technológii MyKey môžu rodičia svojim deťom dovoliť užívať si slobodu spojenú so šoférovaním automobilu, avšak s menším rizikom.“ 

Akú máte vy skúsenosť s jazdou mladých vodičov?