Podľa viacerých výskumov má až tretina obyvateľov Európy nedostatok spánku. Dôvody môžu byť rôzne, či už vás predčasne ráno zobudí dieťa alebo sa večer zabudnete v dobrej spoločnosti, takáto „nekompletná“ noc predstavuje veľké riziko pre vaše správanie za volantom. A to sme na tom v strednej Európe ešte pomerne dobre, pretože tu máme solídnu noc. V najsevernejšom hlavnom meste Európy v Rejkjavíku na Islande zmizne počas pol roka trvajúceho polárneho dňa slnko z oblohy len na necelé tri hodiny. 

Únava je nebezpečná
Unavený človek za volantom má výrazne spomalené reflexy a reakcie. Je to podobné ako pri zvýšenej konzumácii alkoholu. Výsledkom je, že jedna z piatich nehôd je zapríčinená únavou a jeden z piatich európskych vodičov priznal, že za volantom už zaspal. Na diaľniciach a rýchlostných cestách sa neraz výrazne blikajúce dopravné značenie snaží varovať pred preceňovaním svojich síl a pokračovaním za každú cenu. Priamo v autách túto úlohu preberajú varovné systémy. 

Auto vás upozorní
Takto fungujúce systémy nájdete u mnohých výrobcov automobilov pod označením DAM (Driver Attention Monitoring). Automobilka Ford zase napríklad používa systém sledovania bdelosti vodiča od roku 2011. Systém Driver Alert vyhodnocuje bdelosť vodiča na základe jeho reakcií za volantom v piatich stupňoch a podľa toho navrhne prestávku. Tento systém využíva prednú kameru, ktorá sleduje vodorovné dopravné značenie a tiež nechcené pohyby volantom do strán. Keď sú pohyby príliš nekoordinované, systém rozsvieti ikonku kávičky, ktorou spolu so zvukovým signálom upozorňuje vodiča, že je čas na prestávku.

Stalo sa vám už, že ste v aute zaspali? Ako to dopadlo?