Autá a aplikácie dnes už určite patria k sebe. „Najmä čo sa týka komfortu jazdenia, ale aj úspory času a bezpečnosti,“ hovorí mladý influencer a automobilový vloger Drahomír Piok, ktorého na Instagrame poznáte pod menom Draho. Testuje a skúša rôzne modely áut nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí a keby si mal vybrať 3 aplikácie, ktoré používa najčastejšie, sú to tieto tri. Používate ich aj vy?

Waze
Najčastejšie používam aplikáciu Waze, je to pre mňa najlepšia aplikácia, akú som kedy v aute mal. Nie je to totiž len obyčajná navigácia. Ako prvá prišla s úplne iným pohľadom na dopravu - nedopraví vás len z bodu A do bodu B, ale ukáže vám, kde je zápcha, čomu sa máte vyhnúť, kde sú policajti a podobne. Vo väčšine nových modeloch áut ju už nájdete, verím, že raz bude vo všetkých autách. Waze tvorí naozaj výnimočná komunita, s jej pomocou sa vám nestane, že budete poslaní, na rozdiel od iných aplikácií, tam, kde sa napríklad opravuje cesta alebo je uzavretý most.

Keď som teraz jazdil na novej Fieste ST od Fordu, jednoducho som si to spojil s ich multimediálnym systémom Sync 3. Dotyková obrazovka s 8"uhlopriečkou podporuje gestá, ktoré používate na telefónoch či tabletoch. Súčasťou systému SYNC 3 sú tiež rozhrania Apple CarPlay a Android Auto, ktorými si spárujete váš smartfón. Keď si teda Waze pustím na iPhone, ešte rýchlejšie mi ide aj cez CarPlay. Ste tak spojení so svojim smartfónom bez toho, aby ste ho brali do ruky.Google mapy
Niekto by mohol namietať, že je to veľmi podobné ako Waze, ale Waze nemal vždy najlepšiu navigáciu, čo sa týka presnosti. Takže keď som niekedy potreboval nájsť presnú adresu, teda aj súpisné číslo a ulicu, radšej som vždy využil Google mapy. Vedia fungovať aj offline, takže keď ste napríklad v zahraničí, kde 1 MG internetu stojí veľké peniaze, viete dobre fungovať s Google mapami. Keď ste ešte napríklad na hoteli na wifi internete, viete si nahrať trasu do mobilu a potom už idete podľa automatickej navigácie. Netreba vám už inú offline navigáciu.

Počasie
Pre mňa dôležitá aplikácia. Keď niekam cestujem alebo natáčam, potrebujem vedieť, kedy a kde bude aké počasie. Blíži sa zima, každú chvíľu, bude snežiť, takže je to určite užitočné vedieť