Ak radi cestujete, určite sa nevyhnete dlhším a pre deti nudným cestám, napríklad na dovolenku. Najhoršia situácia, aká môže nastať je nuda. Vtedy sú deti otrávené, neposedné a dokážu upútavať pozornosť ešte častejšie ako predtým. Čo v takom prípade robiť? Nezostáva nič iné, len ich zabaviť. 

Zábava na cestách – hračky

Osvedčenou metódou je pribaliť do auta zopár hračiek, ktoré deti zaujmú na dlhšiu dobu. Najväčšiu radosť deťom spravia nové hračky, no môžete spraviť aj to, že vytiahnete hračky, ktoré sú deťom v izbe menej na očiach a už dávno sa s nimi nehrali.

Ďalším tipom je možnosť nechať túto úlohu na deti samotné, ak sú vo veku, kedy sa vedia rozhodnúť, aké hračky si chcú zobrať. Stačí im len prichystať prázdny ruksak, aby mali predstavu, koľko hračiek si so sebou môžu zobrať. Zabalia si svoje najobľúbenejšie.

Obľúbený aj zatracovaný tablet

V otázke, či deťom na cesty patrí tablet alebo mobil sa názory rodičov delia na dva tábory. Sú rodičia, ktorí by sa na cestu bez tabletu ani nevydali, a na druhej strane sú tí, ktorí volia iný typ zábavy. V konečnom dôsledku je na rodičoch aj to, s čím sa deti v tablete majú možnosť hrať. Ak im upravíte obsah hier, audiokníh či hudby adekvátne veku, bude to dobré pre obe strany. Potom sa už len stačí dohodnúť na optimálnom čase strávenom s tabletom.


Čo počúvať?

Obľúbenou formou zábavy sú audioknihy alebo rozprávkové príbehy. Deti si rýchlo obľúbia počúvanie príbehov a ocenia pekné piesne. Tu je niekoľko tipov na dlhé cesty:

Najkrajšie rozprávky, Opus, 2019 – rozprávky ako si ich pamätajú viaceré generácie určite zaujmú aj dnes. Majstrovský výkon v pôvodných dramatizáciách určite stojí za to!

https://www.martinus.sk/?uItem=593611

Pippi Dlhá Pančucha, Wisteria Books a Slovart, 2019 

Veselé príbehy hlavnej hrdinky Pippi zaujmú znova a znova. Tento bestseller je pre deti určite dobrou voľbou. Spisovateľku Astrid Lindgrenovú poznajú deti na celom svete a aj v našich končinách je veľmi obľúbenou autorkou.

https://www.martinus.sk/?uItem=605233

Do úvahy pripadajú aj interaktívne knihy, ktoré pomocou špeciálneho pera aktivujú knižku. Dieťa sa tak dokonca môže cestou naučiť anglické slovíčka, či zahrať si hru určenú priamo do auta. Obľúbené sú tiež riekanky. Deti majú tendenciu samé od seba memorovať hovorené slovo a keď sa im básne či piesne páčia, rýchlo si ich osvoja.

https://eshop.albi.sk/hovoriaca-kniha-hra-do-auta/