„Mám rada cestovanie autom, nerobia mi problém ani dlhšie cesty. No auto musí byť pohodlné a spoľahlivé, vtedy som v pohode,“ hovorí známa slovenská moderátorka Miriam Kalisová. A či už ide so svojou 5-ročnou dcérou Miou alebo kamarátkami na predĺžený víkend alebo dovolenku v lete, najčastejšie volí naše Tatry alebo v zahraničí Taliansko. „Autu cestom mám rada aj preto, že si môžeme robiť zastávky kedy chceme, vymyslieť ai aj po ceste nejaký výlet a vybrať sa naň. Päťhodinová cesta autom takýmto spôsobom ubehne oveľa rýchlejšie, ako päť hodín lietadlom,“ dodáva s úsmevom Miriam. A všetko s ňou v pohode zvláda aj jej malá parťáčka.

S Miou v aute
Aj u nej platí, že keďže v aute je veľmi často, naučila tak aj svoje dieťa. „S Miou sme od malička chodili k mojim rodičom, ktorí bývajú probližne dve hodiny cesty autom od Bratislavy. Je teda zvyknutá cestovať autom od útleho detstva, keď sme šli prvýkrát, nemala ani mesiac. Vždy zaspala a je to tak aj teraz. Väčšinu cesty prespí alebo spí dve hodiny a potom napríklad hodinu sleduje okolie a podobne, ale je ticho,“ hovorí Miriam, ktorej kamarátky, ktoré idú s nimi niekedy v aute, nechápu, ako je možné, že ani nevedia, že Mia je vzadu.

 


Všetko je to o zvyku a komunikácii, Miriam s Miou majú spolu takú malú dohodu. „Keď jej poviem, že šoférujem a nebudem jej nič podávať alebo sa nebudeme rozprávať, pretože sa musím sústrediť na cestu, keď je napríklad horšia, absolútne to rešpektuje. A hlavne, vo svojich piatich rokoch tomu už rozumie a je absolútne super spolujazdec,“ potvrdzuje Miriam s tým, že nijaké špeaciálne hry alebo podobné zábavky na jej utíšenie nikdy nepoužívala. „Istú dobu som jej kúpila DVD prehrávač na sedadlo, aby pozerala rozprávky, ale nebolo jej to treba. Rada len tak sedí a sleduje krajinu, a ak sa nepotrebujem sústrediť, samozrejme sa rozprávame, je zvedavá, pýta sa ma na rôzne veci alebo si spievame,“ uzatvára Miriam.

Tipy na výlety podľa Miriam Kalisovej a Mie:

Turistika na strednom Slovensku
Veľmi radi máme okolie Banskej Bystrice či okolie Žarnovice. Kúsok odtiaľ, pri Ostrom Grúni, je kopček, ktorý sa voľá Kľak. Tam radi chodievame na pešie túry, hríby, alebo len tak na výlety. Sú tam nádherné lesy, krásna čistá príroda, chránené oblasti, to mám veľmi rada.

Oddych v Tatrách
Mám rada, keď už ideme niekam na výlet, že ideme do prírody alebo len na dlhšiu prechádzku. A keď ideme do Tatier, tak u nás jednozančne vyhráva Štrbské pleso. Milujeme wellness v hoteli s výhľadom - je dobré spojiť príjemné s užitočným a oddýchnuť si.

Prechádzky unikátnymi miestami
A aj keď na výletoch uprednostňujeme prírodu, keď už sa vyberieme do nejakého mestečka alebo dedinky, máme radi prechádzky na zaujímavých miestach – páčia sa nám Čičmany či Banská Štiavnica.