Predstavte si situáciu – na ceste sa zrazia dve autá, škody na oboch vozidlách sú zjavné a pravdepodobne prišlo aj k zraneniu vodiča narazeného auta. Čo by mal urobiť vinník?
A teraz si predstavte druhú situáciu – ste na parkovisku a omylom ťuknete niekomu pri cúvaní do auta. Škoda nie je veľká, vodič nie je v aute, čo urobíte? 

V oboch prípadoch by ste nemali odísť z miesta činu. Pri prvom prípade sa bavíme o závažnom prečine, a treba povedať, že málokto zareaguje skratovo a odíde. Ale pri situácii na parkovisku sa to stáva, a dosť často. Najmä preto, že ľudia nevedia, že by mali zareagovať. Pritom vám hrozí až odobratie vodičského preukazu.

Ak by ste ťukli auto s vodičom vnútri, situácia je jasná. Vydiskujete si to a spíšete záznam o nehode. Ak tam však vodič nie, nespoliehajte sa, že vás nik nevidí. Vždy sa nájdu nejakí svedkovia a najmä, na väčšine parkovísk (najmä pri obchodných centrách) sú už kamery. Skôr či neskôr vám zazvonia pri dverách. Preto pri takejto situácii vždy volajte políciu. Samozrejme, keďže väčšinou ide o malú škodu, je možné, že na hliadku budete čakať dlhšie. Ale keď príde, zdokumentuje to a preveria majiteľa auta, ktorého budú kontaktovať.

Konajte tak, aj keby išlo len o malý škrabanec. Neospravedlní vás ani to, že by ste za stieračom nechali odkaz s kontaktom, že sa vyrovnáte. Môže sa to skúmať ako poľahčujúca okolnosť, ale nikdy neviete, či tam lístok ostanete aj po vašom odchode. Ste povinný volať policajtov. Vďaka Povinnému zmluvného poisteniu (PZP) bude poškodenému škoda uhradená, a v prípade, že máte vy uzatvorené havarijné poistenie, bude škoda uhradená aj vám. Takže bezpečnému cúvaniu a parkovaniu zdar.